Sokoli newsletter 1/2014

 
Ten mail zawiera grafikę. Jeśli jej nie widzisz możesz przeczytać mail w przeglądarce.
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt 'SOKÓŁ'

Podsumowanie działań w roku 2014

     Kończy się już rok 2014. Był to kolejny rok intensywnych działań związanych z przeglądem wszystkich znanych gniazd sokołów wędrownych w naturze i kolejny rok rekordowo dużej liczby wsiedleń i reintrodukcji. To też kolejny rok pracy z której jesteśmy bardzo zadowoleni.

     Przy okazji chcielibyśmy życzyć wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku.

O szczegółach można przeczytać poniżej:

Reintrodukcje sokołów wędrownych 2014

W 2014 roku kolejne 128 sokołów zostało reintrodukowanych w lasach oraz jeden w Warszawie. Chociaż po raz pierwszy nie pobiliśmy rekordu, to nawet nie mieliśmy takiego zamiaru. 

Rok 2014 jest piątym sezonem naszych intensywnych reintrodukcji. Kontynuowaliśmy wsiedlenia w dotychczasowych czterech lokalizacjach, tj. Nadleśnictwa Włocławek, Barlinek, Żmigród i Milicz oraz Nowe Ramuki. Łącznie udało się w tych czterech miejscach wypuścić w tym roku aż 128 ptaków. Tak bardzo dobry wynik udało się osiągnąć przede wszystkim dzięki otrzymanej w zeszłym roku dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, a także dzięki kontynuacji współpracy z DFO (Niemieckim Zakonem Sokolników). Otrzymaliśmy również wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu, Nadleśnictwa Nowe Ramuki oraz własnych środków uzyskanych z 1%. Poza sokołami zakupionymi z poszczególnych funduszy, otrzymaliśmy nieodpłatnie cztery ptaki z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (prof. Zbigniew Bonczar) oraz jednego z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi (Mariusz Nowogrodzki).


Czytaj więcej...

Lęgi sokołów w naturze - sezon 2014

Kolejny sezon sokoli już za nami. W roku 2012 znaleźliśmy pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie. W tym roku mamy kolejne dwa nowe stanowiska nadrzewne. Pierwsze gniazdo w Nadleśnictwie Nowe Ramuki, drugie w Nadleśnictwie Barlinek. Obydwie pary zajęły nam gniazda reintrodukcyjne, tzn. gniazda, z których corocznie wypuszczamy młode sokoły. Nasza pierwsza para w Barlinku, której gniazdo spadło w okresie zimowym, zmieniła miejsce i nie udało się jej ponownie zlokalizować. Po okresie lęgowym znaleźliśmy pewne oznaki, które być może w przyszłym roku pozwolą na jej ponowne odnalezienie.


Czytaj więcej...

Ścieżka edukacyjna z sokołem wędrownym w Płocku

     Stowarzyszenie od wielu lat współpracuje z wieloma zakładami przemysłowymi, na terenie których zlokalizowane są sztuczne gniazda dla sokołów wędrownych. Jednym z takich zakładów jest płocki ORLEN, na terenie którego od roku 2003 gniazdują sokoły. Jest to jedyne stanowisko w Polsce, w którym nieprzerwanie każdego roku przez tyle lat ptaki wyprowadzają młode. Przez 13 lat wykluło się już tam 39 młodych sokołów. 

     ORLEN, jako duży zakład przemysłowy, intensywnie korzysta ze środowiska naturalnego. W ramach rekompensaty prowadzi wiele działań proekologicznych. Jednym z nich są nasadzenia drzew w zamian za wycinkę w innych miejscach. W ramach takich nasadzeń zakłady ORLEN we współpracy z miastem Płock posadziły kilkanaście drzew na nowoutworzonym skwerze w centrum Płocka. 

     Na terenie skweru z inicjatywy ORLENu, poza placem zabaw dla dzieci, powstała ścieżka edukacyjna poświęcona gniazdującemu na terenie zakładu sokołowi wędrownemu. W ramach niej, poza kilkoma tablicami informacyjnymi, postawiono figurkę dorosłego sokoła wędrownego oraz prawdziwe gniazdo dla sokołów - identyczne z tymi, które obecnie stowarzyszenie wiesza na wysokich budowlach dla tego gatunku. W samym gnieździe można nawet zobaczyć zniesienie czyli cztery jaja sokołów, oczywiście sztuczne.

     Trzeciego listopada 2014 roku nastąpiło oficjalne otwarcie skweru oraz posadzenia drzew. W uroczystości tej wzięli udział Prezydent Miasta Płocka - Pan Andrzej Nowakowski, członek Zarządu PKN "ORLEN" - Pan Piotr Chełmiński, uczniowie 6 gimnazjum im. Władysława Szafera w Płocku oraz zaproszenie goście i media. Poza samą ścieżką główną atrakcją był sokół wędrowny, który reprezentował nasze Stowarzyszenie.


Czytaj więcej...

Zapraszamy również na nasz FanPage http://www.facebook.com/PeregrineProjectPoland

Zarząd Stowarzyszenia

Jeśli  nie chcesz więcej otrzymywać od nas informacji kliknij wypisz się z listy

 
 

 

Powered by AcyMailing