"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

#POMAGAM

logo
Za pośrednictwem serwisu Przelewy24 w tym roku wsparliście nas
32x
Dziś: 😊
Razem możemy więcej - liczy się każda złotówka...
 
 
 
 

donate

Nasza praca to także wydatki - przekaż darowiznę

Nasze najważniejsze projekty to reintrodukcja, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce.

Kupujemy młode sokoły, przewozimy je od hodowców do miejsca przeznaczenia, potem karmimy i pilnujemy. Przygotowujemy dla nich i bezpieczne gniazda z których mogą wylecieć. Poszukujemy nowych gniazd sokołów wędrownych w całej Polsce, obrączkujemy dzikie sokoły a niektórym zakładamy nadajniki satelitarne. Instalujemy podglądy on-line. Montujemy przy gniazdach fotopułapki.

A to nie wszystko co robimy...


 Ważna jest dla nas każda, nawet najmniejsza wpłata...

donate

Warto wiedzieć, że...

 
Nasza praca to także wydatki - Pieniądze na obsługę, utrzymanie i rozwój naszej strony internetowej pochodzą tylko i wyłącznie od Darczyńców i Sponsorów
Razem możemy więcej - przekaż darowiznę teraz 😊👍

ANWIL Włocławek - inkubacja rozpoczęta

Dzięki podglądowi na żywo z najnowszego podglądu, chociaż z jednego z najstarszych gniazd w Polsce wiemy, że mamy nowych rezydentów w ANWILU we Włocławku! Nową lokatorką została Wilda, która wykluła się w 2020 roku w Poznaniu. Samcem jest Kopernik, który wykuł się w pobliskim Toruniu w 2019 roku i gniazduje w ANWilu już drugi rok.

W gnieździe, które znajduje się na kominie ANWILu we Włocławku znajdują się 3 jajka. Tym samym rozpoczął się dla nich okres inkubacji, który u tych ptaków trwa zwykle 32 dni. Głównym zadaniem samicy jest wysiadywanie jaj, a po stronie partnera zadbanie o pożywienie. Młode wyklują się najprawdopodobniej w połowie kwietnia.

Do zeszłego roku rezydentką ANWILowego gniazda była 16-letnia, legendarna Iskierka. W latach 2011 – 2022 wyprowadziła 30 młodych sokołów, które osiedliły się na terenie całej Polski, np. w Lublinie, Toruniu, Wołominie, Łodzi czy Konstancinie Jeziornej. W zeszłym roku za pomocą podglądu gniazda na żywo https://peregrinus.pl/pl/wloclawek-anwil byliśmy świadkami wyklucia się ostatniego z jej piskląt.

Warto wspomnieć, że sokół wędrowny jest gatunkiem wpisanym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony, ale dzięki intensywnym pracom, systematycznie zwiększa swoją liczebność.

Pamiętaj o wsparciu nas swoim 1,5% abyśmy mogli nadal chronić sokoły.

Dołącz do grona aktywnych obserwatorów...

Obserwujesz życie sokołów wędrownych? Masz swoje ulubione lokalizacje, gniazda czy swoich własnych ptasich bohaterów? Poszerz teraz swoje możliwości. Komentuj, dyskutuj, wymieniaj się wiadomościami, wrażeniami i wiedzą. Zastanawiasz się czy warto dołączyć? Sprawdź sam.
Proces rejestracji jest prosty, nie zwlekaj ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ

Aktualności

Począwszy od roku 2022 ograniczyliśmy tematykę naszego FORUM.

W tematach zagranicznych pozostają tylko sokoły, a w tematach krajowych tylko ptaki drapieżne.
Inne tematy będą mogły być dodawane po uzgodnieniu z moderatorem lub administratorem.

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią, 28 września br. ostatecznie rozstaliśmy się z dotychczas użytkowanym "Systemem Wiadomości Prywatnych" (PMS).

Wycofane rozwiązanie obecnie nie posiada wsparcia technicznego i od dość dawna nie było aktualizowane. Przestało zatem gwarantować bezpieczeństwo zarówno dla użytkowników jak i dla naszej witryny.

Zdajemy sobie sprawę, że funkcjonalność ta cieszyła się dużą popularnością, zatem zastępujemy ją nowym rozwiązaniem.
Jeśli chcesz wysłać Nową Prywatną Wiadomość lub przejrzeć swoje wiadomości zarówno te wysłane jak i odebrane przejdź do menu "Mój Profil"  "Wiadomości Prywatne" (dostępne dla osób zalogowanych).

Postaraliśmy się zadbać o to, żeby w nowym systemie znalazły się wszystkie Wasze wiadomości przechowywane dotychczas w starej wersji PMS. W swoich skrzynkach odbiorczych możecie znaleźć zarówno przeczytane / nieprzeczytane wiadomości oraz te, które zostały przeniesione do kosza i nie zostały wcześniej definitywnie usunięte.
Nowy system jest rozwiązaniem znacznie prostszym i z mniejszą ilością funkcji. Jednak mamy nadzieję, że zaspokoi Wasze wymagania w wystarczającym stopniu.

Zakończyliśmy już większość testów nowych funkcjonalności naszego serwisu.

Jedna z nowych propozycji zastąpiła dotychczas stosowany i wszystkim świetnie znany SHOUTBOX, który z powodów finansowych nie będzie już dalej wspierany i rozwijany.
Z tych samych powodów zrezygnowaliśmy z kilku dotychczas stosowanych rozwiązań. Zastąpiliśmy je innymi, niestety mniej funkcjonalnymi. 🤔

W ramach rozwoju funkcji społecznościowych dodaliśmy wspólne Grupy. Dzięki nim można wymieniać się uwagami spostrzeżeniami i obserwacjami z ulubionych podglądów i miejsc.

Inna nowość to możliwość wyszukania znajomych. Teraz możesz odszukać znajomych np. ze swojego miasta. 😊

Mamy nadzieję, że wprowadzane i testowane zmiany przypadną Wam do gustu. Wzbogacą możliwości serwisu www.peregrinus.pl i pozwolą jeszcze skuteczniej dzielić się pozytywnymi emocjami... 😊 😊 😊

Nasz serwis od 15. czerwca 2021 r. pracuje na nowym serwerze.

Migracja została przeprowadzona pomiędzy 11 - 15 czerwca br. Jej celem była przede wszystkim poprawa wydajności transferu pomiędzy użytkownikami a serwerem strony.

Jeśli masz problem z otwarciem strony na innych urządzeniach to: spróbuj usunąć ciasteczka, wyczyścić historię przeglądania, wyczyścić pamięć podręczną używanej przez Ciebie przeglądarki.

Udostępniamy kolejne nowe podglądy on-line z gniazda sokołów wędrownych. 

Do działającego od 16 marca 2021 r. podgladu w MEC Koszalin dodajemy kolejny w Redzie.

Życzymy ciekawych obserwacji.

Stanowisko lęgowe zlokalizowane w płockim ORLENie jest jednym z najstarszych w Polsce, funkcjonujące od 2002 r. Od samego początku otrzymywaliśmy duże wsparcie organizacyjne od zakładu, dzięki temu sokoły miały tam bardzo dobre warunki. W 2016 roku para otrzymała nowe gniazdo z podglądem online.

W roku 2020 PKN ORLEN przystąpił do programu jako "Partner wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce".

Z tej okazji publikujemy krótkie podsumowanie lęgów sokołów wędrownych na terenie PKN ORLEN.

Czytaj więcej...

     Dwudziesty drugi sezon obrączkowania dzikich sokołów wędrownych za nami. Spodziewaliśmy się, że będzie lepszy niż poprzedni, ale początek sezonu obrączkarskiego trochę ostudził nasz optymizm. W wielu gniazdach znajdowaliśmy znacznie więcej niż w poprzednich latach, niezalężonych lub zamarłych jaj, choć były i wyjątki, jak choćby kolejne stanowisko z pięcioma młodymi. Ostatecznie jednak okazało się, że ten rok okazał się lepszy od poprzednich i to głównie za sprawą leśnych gniazd, na których nam najbardziej zależy.

Czytaj więcej...

     Kolejny, dwudziesty pierwszy sezon obrączkarski za nami. Niby co roku jest coraz lepiej, ale zawsze jest pewna doza niepewności, czy również w tym roku będziemy mieć jakieś nowe stanowiska i czy w pozostałych gniazdach będzie równie dobrze, jak w latach poprzednich. No i chyba się nie zawiedliśmy, po raz kolejny bieżący sezon jest najlepszy w historii, choć nie obyło się bez małych "tragedii".

Czytaj więcej...

eu

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy