WebCam - Gniazdo Gdańsk LOTOS

Podsumowanie roku 2020

Rezydenci

Para rezydentów w latach 2013-2020
image
maleGryf

Niezaobrączkowany samiec, wieloletni rezydent, prawdopodobnie pierwszy w historii tego gniazda. Ostatni raz widziany 19 stycznia 2020 roku. 

image
femaleSkierka

Wykluła się na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2009 roku. Posiada obrączki żółtą i niebieską z kodem 4R. Ostatni raz wdziana 6 kwietnia 2020 roku. 

Nowa para rezydentów (2020+)
ster
maleSter

Wykluł się w gnieździe na kominach Szczecińskiego Wiskordu w 2016 roku. Posiada żółtą oraz niebieską obrączkę z kodem 7AN.

bursztynka
femaleBursztynka

Wykluła się w gnieździe na kominie Elektrociepłowni Dolna Odra (Nowe Czarnowo) w 2018 roku. Posiada obrączkę żółtą oraz niebieską z kodem 9BA

Czytaj więcej...

Historia gniazda na LOTOSie

2008

     Informacje o pojedynczych obserwacjach sokołów wędrownych w Gdańsku pojawiały się co jakiś czas. W styczniu 2008 roku otzrymaliśmy potwierdzenie o obserwacji polującego sokoła w okolicach zakładów LOTOS. Prawdopodobnie były też widziane dwa osobniki różnej wielkości. Mogło to wskazywać na obecność pary sokołów w okolicach zakładów rafineryjnych. Te informacje były dla nas podstawą do podjęcia rozmów z Dyrekcją zakładów w sprawie założenia dla sokołów wędrownych gniazda na jednym z ich kominów. Spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem i przychylnością ze strony Dyrekcji, co poskutkowało zamontowaniem gniazda dla sokołów już z początkiem kwietnia tego roku. Koszty gniazda i jego montażu pokrył LOTOS. Od tej chwili rozpoczęło się oczekiwania na efekty. Niestety kolejne lata nie przynosiły upragnionego efektu. Z czasem spoglądanie na komin było coraz rzadsze. 

Czytaj więcej...