WebCam - Gniazdo Gdańsk LOTOS

Podsumowanie roku 2021

Lizka

2

Do pierwszego w tym roku spotkania pary doszło 6 lutego (wcześniej samczyk i samiczka pokazywały się osobno na wizji). Sokoły powoli coraz bardziej zacieśniały więzi, czego skutkiem było zniesienie czterech jaj, kolejno w dniach: 1, 3, 6 i 8 kwietnia. Były one wysiadywane regularnie i z pieczołowitością.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Poodka

Rezydenci

Para rezydentów w latach 2013-2020
image
maleGryf

Niezaobrączkowany samiec, wieloletni rezydent, prawdopodobnie pierwszy w historii tego gniazda. Ostatni raz widziany 19 stycznia 2020 roku. 

image
femaleSkierka

Wykluła się na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2009 roku. Posiada obrączki żółtą i niebieską z kodem 4R. Ostatni raz wdziana 6 kwietnia 2020 roku. 


Nowa para rezydentów (2020+)
ster
maleSter

Wykluł się w gnieździe na kominach Szczecińskiego Wiskordu w 2016 roku. Posiada żółtą oraz niebieską obrączkę z kodem 7AN.

bursztynka
femaleBursztynka

Wykluła się w gnieździe na kominie Elektrociepłowni Dolna Odra (Nowe Czarnowo) w 2018 roku. Posiada obrączkę żółtą oraz niebieską z kodem 9BA

Czytaj więcej...

Historia gniazda na LOTOSie

Administrator
2008

Informacje o pojedynczych obserwacjach sokołów wędrownych w Gdańsku pojawiały się co jakiś czas. W styczniu 2008 roku otrzymaliśmy potwierdzenie o obserwacji polującego sokoła w okolicach zakładów LOTOS. Prawdopodobnie były też widziane dwa osobniki różnej wielkości. Mogło to wskazywać na obecność pary sokołów w okolicach zakładów rafineryjnych. Te informacje były dla nas podstawą do podjęcia rozmów z Dyrekcją zakładów w sprawie założenia dla sokołów wędrownych gniazda na jednym z ich kominów. Spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem i przychylnością ze strony Dyrekcji, co poskutkowało zamontowaniem gniazda dla sokołów już z początkiem kwietnia tego roku. Koszty gniazda i jego montażu pokrył LOTOS. Od tej chwili rozpoczęło się oczekiwania na efekty. Niestety kolejne lata nie przynosiły upragnionego efektu. Z czasem spoglądanie na komin było coraz rzadsze. 

Czytaj więcej...