× Przeglądając FORUM musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że możesz natrafić na mało estetyczne lub drastyczne treści.
Z tego też powodu przeglądanie FORUM przez dzieci powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej.

Sokół wędrowny -ENGIE EC Słupsk 2021

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-08 22:20 - 2021-04-09 11:12 #1 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Engie Słupsk posiada dwie kotłownie , nr 1 (K1) przy ulicy Koszalińskiej i nr2 (K2) przy ul. Świętej Klary z Asyżu.
Na K2 , po wcześniejszym zaobserwowaniu pobieleń, samego sokoła dostrzegłam 30.07.2020 . I tak to się zaczęło :) Wkrótce też 5.08.2020 , podczas wspólnych obserwacji z FF Terka na K1 zaobserwowałyśmy parę .
Śledzenie sokołów zaczęło odbywać się regularnie , pewnym utrudnieniem był fakt , że nie trzymały się jednoznacznie jednego z kominów . Z czasem dopiero nastąpił wybór przez parę sokołów komina K2
Wkrótce też doszło do pierwszych rozmów między zarządem ENGIE EC Słupsk i Stowarzyszeniem ,, Sokół,, na temat montażu budki lęgowej dla pary sokołów . Rozmowy zakończyły się pomyślnie . Pandemia jednak mocno wszystko opóźniła i do montażu budki doszło ostatecznie 24.02.2021 . Ale jest i wisi
Spotkanie przy K1 . Na pierwszym planie Prezes Zarządu ENGIE EC Słupsk Agnieszka Jeziorska i Sławomir Sielicki - przedstawiać nie trzeba :)
Spotkanie w sprawie montażu budki . 29.09.2020 Słupsk K1


A kim jest tajemnicza para ?
Nie udało się tego stwierdzić do tej pory , nie pomogły obserwacje przy pomocy słynnej już Lusi, z którą do Słupska w ostatnich dniach sierpnia 2020r. zjechał FF Cat i poświęcił na próbę dojrzenia i odczytania obrączek większość swojego czasu z wypadu nad Bałtyk .
Dzisiaj też, z dużym prawdopodobieństwem można założyć , że para osiadła właśnie w 2020r. w tym miejscu . Z rozmów z pracownikami wynika , że wcześniej pod kominem nigdy nie znajdowały się takie resztki jedzenia jakie można znaleźć teraz . ( Widziałam , jak w zakładzie utylizacyjnym :) ) Usłyszałam również , że po raz pierwszy zimą na hałdach węgla nie przebywały mewy które przesiadywały tam od zawsze w zimne dni .
Montaż z materiałów przekazanych przez Admina

I z mojej perspektywy


Po kilku miesiącach obserwacji można domniemywać , że parę stanowi samiec z niebieską obrączką i samica bez obrączek .
Foty z 03. 2021r.


Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Zmienione 2021-04-09 11:12 przez Iwona65. Powód: dodanie filmu
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Basiula, aalina, Lili, Yvone, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, Violetta, wika i jeszcze 22 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-09 00:36 - 2021-04-09 11:48 #2 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Radość o poranku 25.02.2021
Dzień po montażu budki , jazda pod komin . Patrzę z jednej , patrzę z drugiej strony , z każdej już możliwej a sokoła żadnego nie widać . Czekam i nic się nie dzieje przez ok 2godz. Wracam po południu , do ciemna siedzę żaden sokół się nie pojawił . No cóż pewnie lekko się przestraszyły . Następny dzień tak samo . Sprawdzam zatem K1 , sokołów nie ma , z komina zostały wymyte pobielenia z ubiegłego roku, komin czyściutki . Dzień następny to samo , im dłużej ich nie ma , tym więcej czasu spędzam pod kominem , żeby nic nie umknęło .
Najpierw niepokój , zdenerwowanie , później prawie panika . Zaczynam porównywać foty sprzed kilku dni z bieżącymi , czy pojawiły się nowe ślady kup . :) .
Wystawiam list gończy za widzianym po raz ostatni 24.02.2021 o godz. 8.44 . kiedy ekipa powoli rozkładała się ze sprzętem . Nie pomogło .

No dobrze . Już w skrócie , ale ile osób w moje obawy się wczuje ? :)
Pojawia się w końcu samiec 3.03 , tydzień po montażu budki !!!. Rano , ani w południe go nie widziałam , wieczorem siedzi, zerwał się po jakimś czasie do lotu , upolował i....... z ułowką poleciał w siną dal . Znowu czekanie do ciemna, nie wrócił .
Następny dzień i kilka jeszcze po nich , tak samo , tyle że samiec jest już widoczny w ciągu dnia . Jeśli nie poluje, to
czasami odlatuje krzycząc a z upolowanymi zdobyczami odlatuje zawsze w tym samym kierunku . Nachodzi mnie myśl , że para może tuż przed montażem znalazła jakieś miejsce do lęgu w Lasku Północnym , bo w tamtym kierunku zawsze odlatywał czy to z łupem , czy na noc, a komin i jego okolica to już tylko część jego rewiru .
Migawki z tych kilku dni .

Ten wpis zawiera zdjęcie lub obraz.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby go zobaczyć.

Zmienione 2021-04-09 11:48 przez Iwona65.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, tiga8, Ansn, wika, elik, raktoja, grzegorz611 i jeszcze 12 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-09 22:43 #3 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
8.03.2021 Przełom
Jeeeeest para na kominie .(Może z kwiatkiem dzisiaj poleciał :) ) Samicę widzę po raz pierwszy od czasu montażu budki , minęło 12 dni .
Usadowiona wysoko , z dala od nowego lokum. Za to samiec robi co może , niezwykle aktywny przelatuje przy samicy , ląduje na balustradzie , dachu budki , znowu startuje i pięknie woła. Ta przez kilka godzin nie ruszyła się z miejsca . Są prezenty cwanie dostarczane przez samca coraz bliżej budki . Obserwacje z kilku godzin z przerwami .

Samica. Oj, co ja się jej nagadałam ....


Samiec . Ta runda należy do niego . Wydaje mi się , że właśnie on ściągnął samicę z powrotem na komin .
Następne dni mijają podobnie , czy dzikuska bez obrączek tak się obawia budki ? A ona wisi przecież w miejscu , gdzie lubiała przesiadywać przedtem . Tymczasem w gniazdach zniesienia już się zaczęły .
Migawki ze starań samca , szkoda , że nie można tego oddać . Ale po dniach kiedy ich nie było byłam bardziej zainteresowana ich zachowaniami niż samą dokumentacją . A trudno wszystko uchwycić jedną parą oczu .

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, wika, raktoja, awas, JS, Nata, Jabo i jeszcze 8 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-10 01:59 - 2021-04-10 03:45 #4 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Mijają kolejne dni , na kominie można by rzec nudy , gdyby nie fakt , że samica powinna już znosić jajka .
Para przebywa blisko siebie , samiec od czasu do czasu zachęca do odwiedzenia nowej chaty .
Obserwacje prowadzone niemal codziennie , po kilka godzin czasami , a nie udało mi się dostrzec samicy w budce , lub nawet blisko niej .
17.03.2021. Samiec ponownie zwiększa swoją aktywność , mam coraz lepsze zdanie o jego naturze :)
Migawki z godziny 14.06-15.27 .
Para blisko siebie , samiec jej pilnuje , ale są daleko od budy za jej sprawką . On odlatuje , przynosi wielki łup , z którym nie wiem jak sobie poradził . Zostawia na kracie podestu. Samica niewzruszona . Samiec odlatuje, dostarczył małą przekąskę paniusi , sam chyba wyciągnął jakiś zapas , bo nie odlatywał daleko . Jedzą jedno nad drugim , synchroniczna toaleta . Samiec wyskakuje na chwilę po dokładkę . Dojada i sjesta .

Tak się zaczęło


Jak zobaczyłam jak z tym leci , a później to na podeście , to pomyślałam , że nie wytrzymał i w końcu ją ukatrupił


No i ona niewzruszona


I ciąg dalszy . Migrena samicy wciąż dokucza :angry:

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Zmienione 2021-04-10 03:45 przez Iwona65. Powód: dodanie filmu
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, wika, raktoja, awas, JS, Nata i jeszcze 10 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-11 22:48 - 2021-04-11 22:53 #5 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
25.03.2021 SAMICA PRZY BUDCE
Widzę ją tam po raz pierwszy i nie mogę się napatrzeć :) Minął miesiąc od montażu budki . Dzielny zabijaka jej towarzyszy i następna runda należy do niego .Teraz wszystko nabiera tempa jakby chciały nadrobić stracony czas . Nie wiem , z której strony komina stawać , gdzie patrzeć i operator ze mnie marny . A tu jeszcze takie widoki i emocje, sokoły latają , wołają , krzyczą z przekazaniem łupu w locie włącznie

Samiec


Samica


Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Zmienione 2021-04-11 22:53 przez Iwona65.
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, wika, raktoja, awas, JS, Nata i jeszcze 9 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-12 00:33 - 2021-04-12 02:20 #6 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
28.03.2021
Następne ,,ciekawe,, wydarzenie .
Samica od momentu jak zobaczyłam ją pierwszy raz przy buce , teraz prawie jej nie odstępuje . Jeśli nie lata , nie poluje to cały czas jest przy niej i zawsze blisko nich samiec. Nie inaczej jest teraz . Tym razem samiec na moich oczach postanawia przejść do następnego etapu . Dochodzi do kopulacji , po niej samiec odlatuje od razu na balustradę budki , jakby chciał pokazać samicy gdzie jest jej miejsce :)
Samiczka pozostaje w miejscu , samiec podrywa się do lotu to prowokuje samicę , przelatują kilka razy blisko komina, przysiadają na chwilę razem i samiec znowu do lotu , jakby ją zaganiał do tej budki . Udało się :) Na koniec sam triumfalnie ląduje na daszkuTen wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Zmienione 2021-04-12 02:20 przez Iwona65. Powód: Uzupełnienie
Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, morelee, krzyś, wika i jeszcze 17 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-13 21:53 #7 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Migawki z 4.04.2021
Wszystkie ostatnie dni są podobne do siebie i bardzo optymistyczne , choć jest spore opóźnienie w stosunku do gniazd z podglądami. Ale widoki pod kominem przednie. :) Może w budce już coś jest , bo choć często i czasami długo para wariuje na zewnątrz , to w przerwach Dzika prawie zawsze przysiada na balustradzie, wchodzi do środka i pozostaje tam przez jakiś czas . Samiec lubi też tam zaglądać . Generalnie zaloty cały czas trwają.


Po jednej z takich dłuższych bytności Dzikiej w budce , samiec dostarcza sporych rozmiarów łup . Już prawie dotargał to na balustradę , kiedy samica chciała się chyba rozruszać i odlatuje mu przed dziobem :) Dzielnie zawrócił z tym , przekazując to gdzieś dalej . Szkoda , że źle stałam , ale teraz najważniejsza jest obserwacja wejścia do budki i oczekiwanie kiedy ona zniknie już tam na dłużej , tylko z przerwami :)

To był ułamek sekundy a i tak efektownie to wyglądało


Jesteś ? Bo ja jestem.

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Amika, Mysia, BogusiaGDN79, tiga8, Ansn, krzyś, wika i jeszcze 22 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-13 22:46 #8 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
6.04.2021.
Coś w środku budki już jest . A to Dzika na zewnątrz a samiec w środku , albo odwrotnie. A to razem i gadają i latają okazało się też , że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa :) Mam wrażenie , że tym razem to samica zachęca samca.No cóż były chwile przyjemności, ale się skończyły . Dzika zakończyła ten ,,incydent,, przelotem do budki , samczyk przeleciał na drugą stronę komina , chyba chciał jeszcze zapolować . Nie dane mu było . Podjechałam za nim, przybić piątkę za jego starania w całym okresie :)
Tak było przez cały dzień , a taka zmiana pogody nastąpiła w ciągu 15 minut.

I tak mi się znalazła fotka z innego wcześniejszego dnia , sokół od zaplecza ;)

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, morelee, krzyś, wika, elik i jeszcze 16 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-15 17:34 #9 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
8.04.
Będzie długo , a tylko o jednym posiłku :)
Na początku obserwacji z bardzo niedoskonałej , dolnej kamery zewnętrznej :) na kominie , z miejsca ustawienia ,nie widać żadnego sokoła . Po ok. 0.5h nadlatuje samczyk w pobliże budki , trochę coś tam gada , trochę się trefi i zaczyna w końcu kukać. Start i prawie w mgnieniu oka jest z powrotem na balustradzie budki . Minęła minuta , on gada na górze , w tym samym czasie trzeba się było przywitać z pracownikami przy bramie i zdać krótką relację :) Kątem oka zerkam ,.... wychodzi ze środka Dzika , a więc była tam cały czas. Wprawdzie przejmuje prezent , ale nie rusza go . Skubnęła kilka razy trochę piór i znowu nic. Stoją oboje tak ok. 10min , w końcu samiec wskakuje do budki , sprawdzić co tam przybyło ? Zaraz potem samica zrywa się z łupem , by po chwili wylądować z nim na daszku. Czy to zaniepokoiło samca , w każdym razie wychodzi z budki i spogląda na znowu znieruchomiałą samicę . Dołącza do niej na daszek ,,gada,, może dopinguje i zachęca . Ta zaczęła w końcu jeść . Jak smoczyca . To trochę też trwało , a po posiłku widać jak wykorzystuje elementy budki , której się tak bała do wyczyszczenia dzioba . Jeszcze trochę toalety i zrywa się z daszku , za nią samiec , który towarzyszył jej cały ten czas . Samica zaraz ląduje na balustradzie i znika w budce , samiec jeszcze robi jeszcze kilka kółek . Całość, od momentu lądowania samca z ułowką trwała 45 minut . Wg. plików zapisanych w aparacie .
Dlaczego tyle na ten temat ? Bo może samica zmęczona zniesieniem , dlatego tak długo nie zabierała się za jedzenie , podobnie jak w przypadkach z podglądów, kiedy posiłki były dostarczane przez samców w krótkim czasie po zniesieniu jaja przez samicę. A może tylko wnioskowanie życzeniowe :)


Zaraz zapoluję ....

Jedz...

A ja sprawdzę co się zmieniło...

A dokąd to.... ?

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, Ansn, krzyś, wika, raktoja, awas, JS, Jabo i jeszcze 11 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Iwona65
 • Iwona65 Avatar Autor tematu
Więcej
2021-04-15 17:46 #10 przez Iwona65
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Trochę fotek
Przylot samicy

Aj, najpierw jednak odlot z prezentem

Co z tobą ?

I po co to było? Teraz wole pełne , można wracać na jajka ( Może )

Ja na rewir , ty do jaj ...

Ten wpis zawiera zdjęcia lub obrazy.
Zaloguj się lub zarejestruj, aby je zobaczyć.

Za ten wpis podziękowali: potwornicka, jur, aalina, Lili, mim, kleks, m.margaret, WAGA51, Mysia, tiga8, Ansn, krzyś, wika, raktoja, awas i jeszcze 14 innych osób również podziękowało.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: dziuniek