WebCam - Gniazdo Poznań VEOLIA

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów - Poznań VEOLIA 2024

Administrator

2

logo

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów z EC Karolin w sezonie lęgowym 2024.

Zwycięskie imiona to:

 • maleGZIK 4ES - jako pierwszy imię zgłosił Piotr Roth
  Ejber
  (Poznań).
 • maleBAMBER 5ES - jako pierwsza imię zgłosiła Ewa Grzela
  Ewaa77
  (Poznań).
 • maleROJBER 6ES - jako pierwsza imię zgłosiła MARIOLA DUZIAK
  M
  (WAŁBRZYCH).
 • femaleWARTA 7ES - jako pierwsza imię zgłosiła Ewa Grzela
  Ewaa77
  (Poznań).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 54 osób. Poprawnie zgłoszono 47 różnych propozycji imion męskich oraz 44 różne propozycje imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 390 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2021

Ciuciek

5

Dla Maltanki i Velio to był kolejny udany sezon. Drugi pod kamerami. Cały sezon przebiegał dla poznańskiej pary spokojnie i można by rzec "podręcznikowo". Maltanka swoje pierwsze jajo złożyła 7 marca. Rozpoczynając tym samym okres znoszenia jaj pod kamerami w Polsce. Finalnie samica pochodząca z Niemiec zniosła w Poznaniu cztery jaja. Kolejne pojawiały się 9, 11 i ostatnie 13 marca.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Wifi

W poprzednim sezonie gniazdo na krótko zasiedliły pustułki, jednak lęgu nie wyprowadziły i gniazdo pozostało puste.

W tym roku po raz pierwszy w kamerach 10 marca ujrzeliśmy najpierw samca - niebieska obrączka obserwacyjna 6AE wyklutego w 2015 roku w Policach, a potem tego samego dnia, w parze z samicą srebrna obrączka obserwacyjna 9OD, wykluta w 2014 roku koło Schwedt (Niemcy).

Ptaki te od 2017 roku szukały swojego szczęścia w aglomeracji poznańskiej. Najpierw pojawiły się  w okolicach EC 2 Veolii w Karolinie (stąd zainstalowane w 2017 r. gniazdo z kamerami na kominie), potem były widywane na ul. Panny Marii na kominie EC 1, by w końcu na dwa lata osiąść na budynku Collegium Altum w centrum Poznania. Z powodu remontu elewacji na Collegium Altum, w tym roku sokoły "przypomniały sobie" gniazdo na EC Veolii w Karolinie. Ptaki przystąpiły do toków i zasiedlania gniazda, zaobserwowane zalężenia dawały nadzieję na udany lęg i ptaki nie zawiodły.

Czytaj więcej...

Poznań VEOLIA - wprowadzenie

Administrator

Kilka lat temu Firma Veolia zgłosiła się do naszego Stowarzyszenia z prośbą  o pomoc w założeniu na kominach należących do nich, platform jako potencjalnych miejsc lęgowych dla sokołów wędrownych. Po konsultacjach i wykonaniu niezbędnych projektów, we wrześniu 2017 roku zostało zamontowane gniazdo na kominie poznańskiej Veolii - EC Karolin. Wcześniej nie mieliśmy sygnałów o przebywających tam sokołach. Ale wyciekły informacje o planach montażu tam sokolego gniazda, o czym prawdopodobnie dowiedziały się sokoły, i wielokrotnie przed jak i po montażu gniazda były widziane na tym kominie. Niestety w roku 2018 nie zdecydowały się na zajęcie gniazda, co skwapliwie wykorzystały pustułki. Niestety w trakcie wychowywania młodych, jeden osobnik z pary zginął, przez co lęg się ostatecznie nie udał. 

1 kwietnia 2019 roku zdecydowano się na uruchomienie kamer w oczekiwaniu na sokoły. I właśnie tego dnia po raz pierwszy w tym roku w gnieździe pojawiła się pustułka. Liczymy na to, że jak nie w tym, to w przyszłych latach pojawią się sokoły w naszym gnieździe.

Gniazdo oraz kamery i transmisja sfinansowane zostały przez Fundację Veolia Polska, montaż gniazda sfinansowane przez Stowarzyszenie Sokół.