WebCam - Gniazdo Warszawa PKiN

PKiN - teksty i artykuły...

Grupa FalcoFani zaprasza...

jmg

Grupa FalcoFani zaprasza do obserwacji warszawskich sokołów wędrownych. Spotykamy się w każdą drugą sobotę miesiąca przy ul. E. Plater 47 w godz. 12:00 - 15:00. Gdyby w tym terminie wypadało jakieś święto, bardzo zła pogoda, lub inne zdarzenie, każdorazowo będzie podany inny termin obserwacji w temacie "Nasze spotkania, wycieczki, zloty". Plan każdego spotkania przewiduje obchód Pałacu dookoła w bardzo wolnym tempie z przystankami na obserwację. Do obserwacji można przyłączyć się w każdym czasie, jak również wcześniej odłączyć. Do dyspozycji obserwatorów udostępniamy lunetę SWAROVSKI ATM 80 HD. Prowadzący spotkanie odpowie na Państwa pytania, jak również opowie historię gniazda i rezydującej pary. Zapraszamy wszystkich chętnych na obserwacje i do bliższego zapoznania się z tymi pięknymi ptakami, bliższego dosłownie, bo przez lunetę widać je "jak na dłoni".

Podsumowanie roku 2021

Jur

4

Tegoroczny sezon lęgowy przebiegał bez większych problemów, aczkolwiek nie obyło się bez dwóch niespodzianek i wielkich emocji. Pierwszą niespodzianką były 4  jajka z których, wykluły się 4 pisklęta. Para nigdy wcześniej nie miała czwórki piskląt, a Franka określano jako "Mistrza trójki".

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

jur i tiga8
Rezydenci
image
maleFranek 2CD  2008

Wykluł się w 2008 roku u sokolnika Grzegorza Dzika, został wypuszczony na wolność na kominie fabryki drożdży w Józefowie między Pruszkowem a Błoniem koło Warszawy. 

image
femaleGiga 8K  2013

Wykluła się w 2013 roku w gnieździe na kominie KGHM w Głogowie. Jej matką jest pochodząca z Czech Fiona, a ojcem pochodzący z Niemiec Florek.

Para sokołów po trzyletniej tułaczce na warszawskich wieżowcach, pod koniec 2019 r. wreszcie doczekała się nowego gniazda na starym miejscu. Przyczyną tak długiej przerwy był remont pałacowej iglicy. Nie licząc trzykrotnych odwiedzin obcej samicy (17 stycznia, 7 lutego i 10 kwietnia) nazywanej Zetka, sezon lęgowy w 2020 roku przebiegał dość spokojnie. Para przykładnie opiekowała się pisklętami, aczkolwiek nie obyło się też bez tragicznego wypadku.

Czytaj więcej...