WebCam - Gniazdo Warszawa Siekierki PGNiG TERMIKA

Warszawa Siekierki - wprowadzenie

Administrator
2

Sokoły na komina EC Siekierki w Warszawie były obserwowane od wielu lat. Dopiero jednak w roku 2020 pojawiła się możliwość zainstalowania dla nich gniazda. Niestety sytuacja pandemiczna uniemożliwiła realizację zadania. Dopiero wiosną 2021 udało się zainstalować tymczasowe gniazdo na jednym z kominów.  Jego lokalizacja znacząco jednak utrudniała obserwację ptaków.  Dlatego grupa FalcoFanów zdecydowała się na zainstalowanie przy gnieździe podglądu technicznego. Dzięki temu udało się zidentyfikować parę. Samiec - numer obrączki obserwacyjnej 7 A - wykluł się w 2012 roku w Płocku. Samica - obrączka obserwacyjna 6 BS - wykluła się w 2019 roku w Toruniu, gdzie otrzymała imię Astra. 

Ptaki w sezonie 2021 złożyły trzy jaja. Okazało się jednak, że po opuszczaniu przez samicę gniazda, samiec nie interesował się wogóle jajami, co ostatecznie doprowadziło do wychłodzenia jaj i lęg się nie udał. 

W listopadzie 2021 zostało zainstalowane nowe - docelowe gniazdo dla sokołów wraz z kamerami do podglądu on-line.

Rozpoczęcie transmisji planowane jest na grudzień 2021 r. Jest to już trzecie gniazdo sokołów zlokalizowane na kominach PGNiG Termika w Warszawie, obok EC Żerań i EC Kawęczyn, gdzie również działają podglądy.

Montaż gniazda i podglądu zostało sfinansowane przez PGNiG TERMIKA.