WebCam - Gniazdo Warszawa Żerań PGNiG TERMIKA

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów PGNiG TERMIKA Warszawa Żerań 2023

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów z EC Warszawa Żerań.

Zwycięskie imiona to:

 • femaleMIGOTKA 1 DY - jako pierwszy imię zgłosił MARCIN KUSIOR (TORUŃ).
 • maleDRACO 2 DY - jako pierwsza zgłosiła Iwona Rosa
  Yvone
  (Warszawa).
 • maleMARCEL 3 DY - jako pierwsza zgłosiła Paulina Piękoś
  Lian
  (Kraków).
 • maleŻANKLOD 4 DY - jako pierwsza zgłosiła Oliwia Dunin-Holecka (Warszawa).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 76 osób. Zgłoszono 68 różnych propozycji imion męskich oraz 63 różne propozycje imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 451 głosów. Szczegóły poniżej.
Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Rezydenci
Generic placeholder image
maleGajowy

Na świat przyszedł w gnieździe na kominach płockiego Orlenu w 2012 roku. Posiada żółtą oraz niebieską obrączkę z kodem 6Y.

Generic placeholder image
femaleLeśna

Wykluła się w czeskiej hodowli w 2013 roku. W tym samym roku została wypuszczona na wolność z leśnej platformy w Nowych Ramukach pod Olsztynem. Gajowy jest jej drugim partnerem. Wcześniej gniazdowała na bielańskim balkonie z Frankiem. Posiada obrączkę zieloną i czarną z kodem 1SP.

Czytaj więcej...

Warszawa Żerań - wprowadzenie

>

Pierwsze gniazdo dla sokołów wędrownych na żerańskich kominach w Warszawie zostało zainstalowane już pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy przeprowadzono pierwsze reintrodukcje w Warszawie. W następnych latach sokoły bywały tam widywane dość sporadycznie, ale lęgu nie stwierdzono. Pierwszy lęg nastąpił dopiero w roku 2016 (dwa młode) po tym, jak para sokołów gniazdująca wcześniej na 13-tym piętrze bloku na Bielanach się rozdzieliła. Franek - samiec z bielańskiej pary przeniósł się na PKiN, gdzie zwolniło się miejsce po Warsie i Sawie. Samica natomiast - Leśna - przeniosła się do gniazda na Żeraniu gdzie znalazła nowego samca - prawdopodobnie urodzonego w 2012 roku na płockim ORLENie. Nowy partner Leśnej został ochrzczony przez FalcoFanów  Gajowym. W roku 2017 i 2018 ptaki złożyły jaja, niestety nie dochowały się młodych. W kwietniu 2018 zostało zainstalowane nowe gniazdo dla sokołów na sąsiednim kominie. W roku 2019 sokoły złożyły jaja już w nowym gnieździe, niestety ponownie bez sukcesu. W roku 2020, pomimo zainteresowania gniazdem, jaj już nie złożyły. 

W sierpniu 2020 roku zostały założone kamery w gniazdach PGNiG TERMIKA na Żeraniu i Kawęczynie. 07 września  uruchamiamy oba podglądy i życzymy miłego oglądania.

Oba podglądy zostały sfinansowane przez PGNiG TERMIKA