Podsumowanie roku 2020

tiga8
Rezydenci
Generic placeholder image
maleGajowy

Na świat przyszedł w gnieździe na kominach płockiego Orlenu w 2012 roku. Posiada żółtą oraz niebieską obrączkę z kodem 6Y.

Generic placeholder image
femaleLeśna

Wykluła się w czeskiej hodowli w 2013 roku. W tym samym roku została wypuszczona na wolność z leśnej platformy w Nowych Ramukach pod Olsztynem. Gajowy jest jej drugim partnerem. Wcześniej gniazdowała na bielańskim balkonie z Frankiem. Posiada obrączkę zieloną i czarną z kodem 1SP.

Po rozstaniu się pary Franka i Leśnej w 2015 roku, gniazdo na Bielanach zostało puste (słynne gniazdo na balkonie), Franek przeniósł się na PKiN a Leśna razem z synem Bielanem przeniosła się  na Żerań.  Przyszła wiosna, na Żerań przyleciał nowy samiec, został nazwany przez FalcoFanów Gajowym i tak od 2016 r. tworzą parę. Obecnie Bielan syn Leśnej i Franka rezyduje w Kawęczynie z siostrą Leśnej, Czarnooką.

Do tej pory ta para sokołów potomstwa doczekała się tylko raz. W 2016 roku Leśna z Gajowym wychowała dwójkę młodych. W następnych latach piskląt nie było, były tylko jajka. W 2020 roku  pomimo wielu kciuków zaciśniętych przez FalcoFanów, piskląt znowu się nie doczekaliśmy. Tym razem podczas kontroli gniazda nie było nawet jajek. Kolejny nieudany sezon, nie wiadomo co jest przyczyną takiego stanu rzeczy w ostatnich latach. Jesienią w gnieździe zamontowano kamery, miejmy nadzieję, że przyniosą one szczęście naszej parze i w przyszłym sezonie doczekamy się młodych, albo przynajmniej pomogą nam one zrozumieć na czym problem żerańsko-bielańskiej pary polega. 

Po zamontowaniu kamer, para regularnie odwiedza budkę. Gdy nie ma ich na żerańskim kominie, to najczęściej przesiadują na warszawskich Bielanach, na osiedlu Ruda, gdzie czasami nocują i polują.

Kontrola gniazda 2020 na Żeraniu przy użyciu drona.

Od lewej Gajowy i Leśna, na warszawskich Bielanach