Więcej o Stowarzyszeniu "SOKÓŁ"

FENiKS 2014-2029

Autor: Administrator
eu
 

Tytuł projektu:
RESTYTUCJA SOKOŁA WĘDROWNEGO W POLSCE
na lata 2024-2029 

Umowa o dofinansowanie nr  FENX.01.05-IW.01-0022/24

 
  Beneficjent: Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ"  
  Wartość projektu: 9 150 623,95 zł  
  Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej 7 778 030,35 zł  
       
 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
w ramach Priorytetu: FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności
Działanie: FENX.01.05.Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury
Typ: FENX.01.05.1 Ochrona in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych

     Głównym celem projektu realizowanego w ramach dotacji unijnej w latach 2024-2029 jest reintrodukcja sokoła wędrownego na terenach leśnych w celu odbudowy ekotypu nadrzewnego. Reintrodukcje będą realizowane głównie we wschodniej Polsce. Rocznie planujemy wypuszczać około 80 osobników ze środków unijnych.

     Kontynuowane będą badania genetyczne wszystkich osobników objętych programem - reintrodukowanych i dzikich. Celem badań jest sprawdzenie różnorodności genetycznej i przeciwdziałanie w przyszłości niebezpieczeństwu wystąpienia szkodliwego imbredu (chowu wsobnego).

     Prowadzony będzie na bieżąco monitoring w środowisku natruralnym połączony z obrączkowaniem młodych osobników i pobieraniem materiału genetycznego do badań. W ramach monitoringu będą budowane nowe gniazda dla sokołów, konserwowane dotychczas użytkowane. Będą prowadzone poszukiwania nowych stanowisk lęgowych. W części gniazd prowadzony jest monitoring wideo z udostępnieniem na żywo w Internecie. Prowadzone będą szkolenia nt. rozpoznawania sokoła wędrownego, głównie dla nadleśnictw a także dla parków narodowych i innych zainteresowanych instytucji.

 
                   
Zgłaszanie nieprawidłowości

Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób: etyczny, jawny, przejrzysty.

Wychodząc na przeciw ww. oczekiwaniom zostało stworzone proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

  • skorzystać z formularza 

    lub

  • wysłać wiadomość na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Co należy zgłaszać

Podejrzenie nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmioty realizujące projekty (np. Beneficjenci).

Zasady obowiązujące przy rozpatrywaniu przekazanych zgłoszeń
  1. Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Informacje objęte zgłoszeniem, umożliwiające identyfikację osoby dokonującej zgłoszenie, będą chronione zarówno na etapie wyjaśniania sprawy, podczas prowadzenia ewentualnych działań zapobiegawczych, jak również w przyszłości i udostępniane wyłącznie uprawnionym urzędnikom oraz funkcjonariuszom odpowiednich służb.    
  2. Wszelkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami Instytucji Zarządzającej Programem Infrastruktura i Środowisko oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.    
  3. W przypadku wyrażenia chęci pozostania anonimowym przez osobę dokonującą zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej, dokonywana będzie pełna anonimizacja zgłoszenia (ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości) przed jej ewentualnym przekazaniem w celu wyjaśnienia sprawy.     
  4. W przypadku zgłoszeń (głównie anonimowych), które będą niepełne i nie będzie możliwości uzupełnienia tych informacji, istnieje ryzyko, że takie Zgłoszenie nie będzie mogło zostać rozpatrzone.