Podsumowanie roku 2020

Ciuciek

6

Rezydenci
image
maleSzkwał

Wykluł się 2019 roku w gnieździe na kominie PGE w Gdyni. Jest synem pochodzącej z Niemiec Bryzy oraz reintrodukowanego pod Wrocławiem Bosmana. Posiada obrączkę żółtą i niebieską z kodem 0BS. Na MPECu przebywa od 23 lipca. 

image
femaleGlinka

Niezaobrączkowana samica. Prawdopodobnie zimująca z daleka. Od 2016 roku pojawia się na MPECu w okresie od początku października do początku maja.

image
maleSamiec 8VW

W 2019 roku został wypuszczony pod Włocławkiem (leśna reintrodukcja). Posiada obrączki zieloną i czarną z kodem 8VW. We Włocławku na MPECu przebywał od początku do marca do maja. 

image
femaleZazamka

Niezaobrączkowana samica. We Włocławku pojawia się od 2019 roku na kominie MPECu i EC Zazamcze. Na MPECu widywana głównie w okresach dłuższej nieobecności Glinki. W tym roku pojawiała się od maja do października. 

Początek roku, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach, rozpoczęliśmy z samicą Glinką na ekranie. Glinka jak co roku przyleciała tu jesienią na zimowisko. 18 lutego nasze kamery zarejestrowały drugiego sokoła latającego dookoła siedzącej na podeście Glinki. Potem do końca miesiąca zachowanie samicy sugerowało nam obecność innego sokoła lub sokołów. 9 marca rankiem w kamerach zadebiutował roczny samczyk, wysiedlony w lesie wiosną 2019 roku w Kukawach pod Włocławkiem. Posiada on zieloną obrączkę i czarną z numerem 8VW. Ciekawostką jest, że tego samego dnia tylko po południu gniazdo na MPECu odwiedził Rarórg, prawdopodobnie samica Raszka znana z Płockiego Orlenu. 

Przebojowy młodzik szybko spotkał się z tolerancją starszej Glinki. Para razem bywała w gnieździe, ucztowali w swoim towarzystwie, on próbował nawet zalotów. Młodzik rozbudził nasze nadzieje na udane lęgi na MPECu w przyszłych sezonach. Od ostatnich piskląt wychowanych w tym gnieździe minęło tej wiosny już 10 lat. Niestety Glinka jak co roku zniknęła, a dokładniej 7 maja tej wiosny widzieliśmy ją w kamerach po raz ostatni. Co gorsza, razem z nią zniknął też samczyk 8VW. Kilka tygodni później został zaobserwowany w lesie, w Kukawach, a więc wrócił do miejsca w którym został wypuszczony.

Na szczęście dla sympatyków włocławskiego podglądu gniazdo na MPECU w 2020 roku sokolej pustki nie znosiło, to też już 10 maja pojawiła się dwuletnia niezaobrączkowana samica. MPEC nie był jej obcy, pojawiła się tu już latem 2019 roku, jeszcze w młodzieńczym upierzeniu. Wraz z pojawianiem się Glinki jesienią 2019, młoda samiczka przeniosła się na pobliski komin EC Zazamcze, a teraz znowu mamy okazję podziwiać ją na MPECu - stąd też widzowie zaczęli ją nazywać Zazamką (jest to jej nieoficjalne imię, ksywka). 

Mieliśmy dobrze rokującą na przyszłe sezony samicę, brakowało nam jednak samca. Tutaj los się znowu do nas uśmiechnął. 23 lipca w kamerach pokazał się dwuletni samiec, dobrze wszystkim Falco Fanom znany Szkwał. Wychował się on pod kamerami zamontowanymi w gnieździe na kominie PGE w Gdynii, jako syn pochodzącej z Niemiec Bryzy i reintrodukowanego pod Wrocławiem Bosmana. Młoda para przypadła sobie do gustu i już latem mogliśmy oglądać jej zaloty w gnieździe. 

Miodowe miesiące młodej pary, przerwała swoim powrotem z dalekiej podróży - Glinka. Przyleciała 4 października w godzinach wieczornych, z łupem w szponach. Spędziła noc w budce. Już następnego ranka miała miejsce walka pomiędzy Glinką a Zazamką. 8 października Zazamka już była widziana na EC Zazamcze. Samice za pióra złapały się jeszcze raz 15 października. Po tym wydarzeniu Zazamka znikła z kamer MPECu na dobre. Glinka była górą, pojawiała się regularnie, prawie codziennie, do końca roku. Szkwał również był regularnie obserwowany do końca roku. Glinka z czasem, podobnie jak z młodym samczykiem wiosną - zaczęła go tolerować. 

imageRaróg na MPECufot.JS

Film z walki samic autorstwa Terki: