Podsumowanie roku 2021

Ciuciek

3

Sezon lęgowy 2021 był przełomowym w historii tego gniazda. Po dziesięciu latach doczekaliśmy się w nim lęgu sokoła wędrownego. Był to dopiero czwarty lęg w dwudziestoletniej historii gniazda na włocławskim MPECu.

Rezydenci
Generic placeholder image
maleSzkwał

Wykluł się 2019 roku w gnieździe na kominie PGE w Gdyni. Jest synem pochodzącej z Niemiec Bryzy oraz reintrodukowanego pod Wrocławiem Bosmana. Posiada obrączkę żółtą i niebieską z kodem 0BS. Na MPECu przebywa od 23 lipca 2020 roku. 

Generic placeholder image
femaleZazamka

Niezaobrączkowana samica. We Włocławku pojawia się od 2019 roku na kominie MPECu i EC Zazamcze. Wiosną 2021 po przepędzeniu rywalki stała się główną rezydentką gniazda.

Podobnie jak w poprzedni latach, rok rozpoczęliśmy z przylatującą tu na zimę od paru lat samicą Glinką. Towarzyszył jej pochodzący z Gdyni Szkwał, który do Włocławka zawitał w lipcu 2020 roku. Jeszcze jesienią jego partnerką była młoda samiczka Zazamka. Została jednak pogoniona w październiku przez Glinkę.Po cichu liczyliśmy, że Zazamka na wiosnę przypomni sobie o gnieździe, o Szkwale i pod wpływem wiosennej burzy hormonów zawalczy jeszcze z Glinką o to gniazdo i da nam długo wyczekiwane pisklęta.

Nadzieja bywa matką głupich, na szczęście nie w tym przypadku. Zazamka pełna wigoru i odwagi, dojrzała do podjęcia rękawic ze znaną nam od lat “turystką”. Rozprawiła się z nią raz i skutecznie. Glinka już się więcej przed kamerami nie pojawiła i taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś. Zmieniła miejsce swojego zimowania i przeniosła się na budynek policji we Włocławku.

Dwa tygodnie po odniesionym zwycięstwie, 30 marca Zazamka zniosła pierwsze jajko. W sumie złożyła ich trzy. Ostatnie 3 kwietnia. Po miesiącu wysiadywania, 6 maja rozpoczęło się klucie. Wykłuły się dwa maluchy – samczyk oraz samiczka.

male9CZ Kujawiak
female0CZ Wika

Życie rodzinne układało się wzorcowo. Z czasem jednak główny ciężar wychowania i karmienia maluchów zaczął spoczywać na Zazamce. Szkwał zaczął dzielić swój czas między rodziną we Włocławku a romansami w Toruniu.

Pisklęta szczęśliwe i bez większych problemów opuściły gniazdo. Wika ostatni raz w kamerach była widziana 2 września. Kujawiak widywany był regularnie do końca roku.
Wraz z nadejściem jesieni Szkwał zaczął zapominać o Toruniu. Głównie we Włocławku na MPECu był już potem widywany.

Z ciekawostek warto odnotować wizytę dwóch młodych samic. Pod koniec sierpnia gniazdo odwiedziła tegoroczna bratanica Szkwała z Redy - Nordka,  a miesiąc później pojawiła się Bystra. Samiczka pochodzi z Lublina. Wykluła się tam w 2019 roku. Obie wizyty miały jak do tej pory charakter jednorazowy.