Falco tinnunculus
Para pustułek (chyba jeszcze "młodzież " ) zaciekle walczy ze zgrają srok na moim bloku i sąsiednich . Sokoliki przewyższają sroki swoją inteligencją latania i rozpiętości
skrzydeł .Widzę , że pustułka to rasowy drapieżnik i lotnik i nie da się zaskoczyć prymitewnemu ptakowi , który tylko skrzeczy i lata bez sensu .
Dziś "Skwierzynki " cały dzień poświęciły na trening latania - lądowanie 1m poniżej gniazda na duży podest i podlot z powrotem do gniazda. I tak cały dzień do znudzenia .
Potrafią latać , ale nie odlatują , tylko one wiedzą dlaczego .
"Skwierzynki" prawie gotowe do odlotu .
Szybkość pustułek jest powalająca na przykładzie chrabąszczy czerwcowych .Jeśli taki się zbliży do budki w zasięgu szponów , to jest zjedzony. wszystko trwa w ułamku sekundy .
·
Witam, w Legionowie najmniejsza dziś w nocy padła.
·
A jednak się pomyliłam - legionowskie obrączki dziś pokazały mi numery: C9H, C0H, C1L, C2L, C3L, C4L
·
W Legionowie jeśli się nie pomyliłam, to są C0H, C1H, C2H i C4H, więc chyba jest i trójka i piątka.
26.05 w Legionowie zaczęło się wykluwanie , jeden maluszek już przyszedł na świat , po zachowaniu samiczki , widać , że wkrótce małych pustułeczek będzie więcej .
A Wolsztynie chyba od wczoraj mamy 3lub 4 (trudno je zliczyć ) pustułkowe pisklaczki .niech im się wiedzie.
Obserwuję codziennie parę pustułek rezydujących na moim bloku (budka lęgowa na gzymsie 4 piętra )
To co dziś zobaczyłem zaparło mi dech. W dostępnych opisach ich zachowań lotniczych zawsze się pisze o umiejętnościach zawisu w powietrzu w celu namierzenia zdobyczy.
To co widziałem , nie jest powszechne w literaturze ornitologicznej . Pustułka wystartowała z ziemi (widocznie miała tam jakąś zdobycz , lub się posilała , z wyjątkiem polowań
to nie jest ich naturalne środowisko ) , po prostu PIONOWO nie wykonując żadnego lotu , po prostu uniosła się na wysokość ok. 100.m , to było niesamowite .
·
Zaglądam do sokolego gniazda, obecnie pustułek, w Zurychu. Para ma złożonych 5 jajek. Dzisiaj zaobserwowałam, że coś złego dzieje się chyba z samczykiem. Cały dzień prawie siedzi w budce z samiczką i przysypia, nie reaguje na nawoływania partnerki, nie przyniósł jej dziś nic do jedzenia, usiłował zasiąść na jajkach pod jej nieobecność, ale raczej było to siedzenie obok z zamkniętymi oczami. Spójrzcie, proszę, co o tym myślicie. Podglądy do gniazda (jest cofajka): zewn. https://www.youtube.com/watch?v=MbV-hopuoJY i wewn. https://www.youtube.com/watch?v=fqDJ00vsf5Y
·
Witam! W Zurychu jest pierwsze pustułcze jajo
Inne ptaki drapieżne w Polsce
Falco tinnunculus

Grupa skupiająca osoby zainteresowane obserwacją pustułek zwyczajnych na terenie całej Polski. Dodawaj tu swoje obserwacje spostrzeżenia i przemyślenia. Prezentuj swoje zdjęcia i klipy wideo.
Znalazłeś w sieci strony z kamerami on-line gniazd tych ptaków? Podziel się nimi tutaj z innymi Użytkownikami naszego serwisu.


Grupa otwarta

 Grupa otwarta oznacza, że wszyscy mogą zobaczyć tę Grupę i jej zawartość, a dołączyć do niej może każdy zarejestrowany Użytkownik naszego serwisu po zalogowaniu.
Dołączenie do Grupy umożliwia dodawanie wpisów w Aktywności tej grupy oraz dodawanie wpisów na Ścianie, dodawanie zdjęć i filmów (o ile opcje te są w tej grupie dostępne).

Użytkownik może oznaczyć Grupę jako  Obserwowaną - oznacza to, że wpisy i aktywności jej użytkowników będą prezentowane (dodatkowo) w menu Społeczność oraz mogą1) być pokazywane pod pozostałymi podglądami on-line.
Oznaczenie Grupy jako Obserwowanej wygasa automatycznie po upływie 12 miesięcy od chwili jej oznaczenia.


"Aktywność" - Zasady dodawania wpisów:
  • Wpisy powinny dotyczyć życia oraz obserwacji pustułek zwyczajnych w Polsce.
  • Nie dodajemy tu wpisów dotyczących innych grup tematycznych czy gniazd z kamerami on-line.
  • Nie dodajemy tu wpisów prywatnych.
  • Uzupełnienia informacji we wpisie robimy poprzez dodanie komentarza pod nim lub (jeśli to jest możliwe) poprzez jego ponowną edycję.
    Starajmy się nie dodawać kolejnych wpisów dotyczących tej samej kwestii.
  • Możesz ograniczyć dostęp do swoich wpisów tylko do znajomych.
  • Wpisy i komentarze z Aktywności po czasie ustalonym przez Administratora będą automatycznie usuwane.

Hashtagi

W celu łatwiejszego wyszukiwania i grupowania informacji z ulubionych lokalizacji i podglądów możesz uzupełniać swoje wpisy hashtagami.
Możesz stosować hashtagi z imionami lub numerami obrączek mieszkańców/rezydentów czy ich potomstwa np.: #wars · #sawa · #zmiennik · #0XY · etc.

Porada: Hashtagi rozpoczynamy znakiem # i muszą zakończyć się spacją : #hashtag .
Dla uproszczenia oraz zredukowania możliwości popełniania błędów, proponujemy pisać hashtagi małymi literami i bez polskich znaków.

"Ściana"

Na ścianie dodajemy wpisy (jeśli opcja ta jest dostępna) mające szczególne znaczenie w życiu obserwowanych w naturze pustułek.
Jeśli chcesz uzupełnić wpis innej osoby, zrób to poprzez dodanie odpowiedzi na jej wpis.


Zdjęcia i Filmy

O ile Administrator udostępni te opcje w Grupie, możesz dodawać zdjęcia oraz linkować filmy z serwisu YouTube.
Zdjęcia i filmy muszą obrazować życie oraz dokumentować obserwacje gatunku Falco tinnunculus w Polsce.
Dodanie zdjęcia lub filmu utworzy wpis w Aktywności tej Grupy.

Zdjęcia muszą spełniać kryteria dotyczące wielkości. Zdjęciom i filmom należy nadać odpowiadający ich treści tytuł oraz można je uzupełnić opisem. Zdjęcia lub filmy nie spełniające kryteriów tematu tej Grupy będą usuwane.
Każdy Użytkownik posiada ograniczoną ilość zdjęć, które może dodać w Grupie.


Regulamin

Pamiętaj, że zawsze jesteś zobowiązany do zachowania zgodnego z Regulaminem.

Jeśli uznasz wpis lub komentarz innego Użytkownika za niezgodny z zasadami tej Grupy lub postanowieniami Regulaminu, możesz go zgłosić. Pamiętaj, nie zgłaszaj wpisu lub komentarza tylko dlatego, że nie zgadzasz się z jego treścią i masz odmienne zdanie niż autor.
Wpisy i Komentarze zgłoszone przez Ciebie zostaną dodane do Twojej listy ukrytych aktywności/komentarzy.
Zgłoszenie wpisu/komentarza nie jest anonimowe.

Jeśli Twój wpis lub komentarz został oznaczony  - przyjrzyj mu się i ewentualnie zmodyfikuj lub usuń. Jeśli uważasz, że jest z nim wszystko w porządku, a zgłoszenie jest dla Ciebie krzywdzące - napisz do nas.

Wpisy niezgodne z zasadami tej Grupy lub postanowieniami Regulaminu mogą odpowiednio do ich treści zostać przesunięte do właściwej grupy, do wpisów profilu ich autora lub zostać usunięte.


1)Jeśli w ustawieniach swojego profilu użytkownik w opcji "Wpisy pod podglądami WebCam" wybrał wartość "Domyślny".

jmg
Owner
swirek999
Member
jur
Member
sylss
Member
Member
grzegorz611
Member
Basiula
Member
Member
Member
Member
Member
aalina
Member
Kotu
Member