Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Po latach oczekiwań znamy pierwsze w Polsce gniazdo sokoła wędrownego na drzewie. Gniazdo znajduje się w Nadleśnictwie Barlinek, w pobliżu miejsca gdzie sokoły były wypuszczane od 2001 roku, dzięki uprzejmości Nadleśniczego Janusza Sikorskiego. WQ latach 2001-2006 reintrodukcje przeprowadzała Stacja Badawcza PZŁ w Czempiniu wsiedlając 23 ptaki, a od 2010 roku wsiedleń dokonuje stowarzyszenie Sokół. W Barlinku w ostatnich intensywnych reintrodukcjach wsiedliliśmy 17 młodych sokołów w roku 2010, zaś w 2011 – 21 ptaków. Podejrzewamy, że przynajmniej jeden z sokołów w tej parze, samiec, był reintrodukowany w Barlinku. Pracujemy nad ich identyfikacją.

Pierwsze po latach zdjęcia sokoła wędrownego na gnieździe

     Nasze gniazdo było kontrolowane pod kątem obecności bielika. Przy pierwszej kontroli gniazdo było puste. Dla pewności sprawdzono je ponownie po dwóch tygodniach i okazało się że jest zajęte przez sokoły wędrowne. Nasze pierwsze nadrzewne gniazdo sokołów wędrownych znalazł Piotr Adamiok - wykonujący usługi na rzecz Nadleśnictwa Barlinek, członek Komitetu Ochrony Orłów.

     Znalezione gniazdo jest efektem nowego programu intensywnych reintrodukcji sokołów w Polsce prowadzonego od 2010 roku przez Stowarzyszenie „Sokół” w czterech lokalizacjach: Nadleśnictwa Barlinek, Włocławek, Żmigród/Milicz oraz Nowe Ramuki. W latach 2010-2011 wypuściliśmy w nich łącznie 122 ptaki. Mamy nadzieję, że kolejne gniazda będą znajdowane coraz częściej.

     Po raz pierwszy w Polsce po latach przerwy lęg sokoła wędrownego na drzewie został stwierdzony w roku 2010. Stanowisko sokołów znalazł Paweł Wieland - sokolnik pracujący w Nadleśnictwie Wolsztyn. Samego gniazda nie udało się wówczas znaleźć, widziane były jedynie dorosłe sokoły z młodymi już po wylocie z gniazda. Lęg ten został zatwierdzony przez Komisję Faunistyczną na podstawie obserwacji. Nie udało się niestety potwierdzić ich obecności w kolejnych sezonach.

     Serdecznie apelujemy do leśników, a także ornitologów, myśliwych i wszystkich sympatyków przyrody, aby zwracali uwagę na gniazda dużych ptaków pod kątem obecności sokoła wędrownego – jednego z najrzadszych i najpiękniejszych naszych drapieżników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gniazdo z Barlinka nie jest jedynym w polskich lasach – potrzebujemy Waszej pomocy by je odnaleźć.

Portret - zdjęcie zrobione przez teleskop astronomiczny.

Odkrywca gniazda podczas obserwacji - Piotr Adamiok.

Stanowisko obserwacyjne.

Zdjęcia: Sławomir Sielicki