WebCam - Gniazdo PGNiG Warszawa Kawęczyn

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów PGNiG Termika Warszawa Kawęczyn 2021

logo

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów z EC Warszawa Kawęczyn.

Zwycięskie imiona to:

  • maleOGNIK 7 CV - jako pierwsza imię zgłosiła Dorota Gredzicka (Warszawa).
  • maleCZARNY 8 CV - jako pierwsza imię zgłosiła Marta Drela (Lublin).
  • maleBAJKA 9 CV - jako pierwsza imię zgłosiła Iwona Rosa (Warszawa).
  • maleAPASZ 0 CV - jako pierwsza imię zgłosiła Krystyna Knopa (Sopot).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 63 osób. Zgłoszono 42 różne propozycje imion męskich oraz 43 różne propozycje imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 397 głosów. Szczegóły poniżej.

Zwycięzców Konkursu powiadomimy pocztą elektroniczną.
Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Rezydenci
Generic placeholder image
maleBielan

Wykluł się w 2015 roku, w pierwszym i zarazem ostatnim lęgu na słynnym Bielańskim balkonie, jako syn Franka i Leśnej. Posiada obrączkę żółtą i niebieską o kodzie 9AH.

Generic placeholder image
femaleCzarnooka

Wykluła się w czeskiej hodowli w 2013 roku. Następnie przyjechała do Polski gdzie została wypuszczona na leśnej platformie w Nowych Ramukach pod Olsztynem. Jest siostrą matki Bielana - Leśnej. Posiada obrączkę zieloną i czarną z kodem 9ZR

Para  na kominie przebywa  trzeci sezon. W 2018 roku z powodzeniem wyprowadziła lęg na koronie komina. Wykluły się wtedy dwa  pisklęta, oba  samce. Samczyk z tego lęgu został zlokalizowany na kominie w Nowym Dworze Mazowieckim. 16 kwietnia 2018 r udało się zainstalować na kominie gniazdo dla sokołów. W ubiegłym sezonie 2019 samiczka zniosła cztery jajka, wykluły się cztery pisklęta (samce). 

Czytaj więcej...

Warszawa PGNiG Termika Kawęczyn - wprowadzenie

Komin w Kawęczynie, należący do PGNiG Termika,  jest jednym z najwyższych w Kraju i ma 300 m. wysokości. Parę sokołów obserwowano przy nim już w roku 2015 i 2016. Dopiero w roku 2016 udało się wjechać na sam szczyt komina w celu sprawdzenia, czy są tam obecne sokoły. Gdzieś w narożniku, gdzie zebrało się trochę rdzy, sokoły złożyły trzy jaja. Niestety jaja już zamarły. Z informacji pracowników wynikało, ze podobna sytuacja miała też miejsce w roku 2015. Korona komina jest niestety miejscem częstych wizyt pracowników co związane jest z obsługą sporej ilości sprzętu nadawczego tam zainstalowanego. Sytuacja powtórzyła się też w roku 2017. Przełom nastąpił dopiero w 2018 roku, kiedy to nastąpiła awaria windy i nie było dostępu do korony komina. Sokoły dochowały się w końcu dwóch młodych. W tym samym jeszcze roku udało się zamontować nowe gniazdo dla sokołów na wysokości 80 m. W następnym roku sokoły wyprowadziły w nim już cztery młode a w roku 2020 jedno. 

Samiec - Bielan - przyszedł na świat na bielańskim balkonie w roku 2015. Samica natomiast, nazwana przez FalcoFanów Czarnooką, została reintrodukowana w roku 2013 pod Olsztynem i jest siostrą Leśnej - matki Bielana. 

W sierpniu 2020 roku zostały założone kamery w gniazdach PGNiG Termika na Żeraniu i Kawęczynie. 07 września  uruchamiamy oba podglądy i życzymy miłego oglądania.

Oba podglądy zostały sfinansowane przez PGNiG Termika