WebCam - Gniazdo Włocławek ANWIL

Krótka historia Skierki

Iskierka – jeden z najbardziej chyba zasłużonych sokołów dla dzikiej populacji tego gatunku w Polsce. Pochodzi z hodowli i została wypuszczona w 2006 roku w Szczecinku. W latach 2007-2013 tworzyła parę z Piorunem (2V z 2007 roku wyklutego w ANWILu). Początkowo gniazdowała we włocławskim MPECu a w latach 2011-2013 w ANWILu dochowując się 18 młodych. W roku 2014 nastąpiła zmiana samca, który nie posiadał obrączek i dostał na imię Bosy. W latach 2014-2020 para ta, gniazdując w ANWILu – wyprowadziła łącznie 21 młodych. Członek naszego stowarzyszenia o nicku Biały, pracujący wiele lat na terenie zakładu, dzięki któremu na bieżąco mieliśmy informacje o gniazdujących tam sokołach twierdził, że to para, która wyjątkowo pieczołowicie opiekuje się swoimi młodymi. Z perspektywy czasu nie można się z tym nie zgodzić. Z każdego lęgu, przynajmniej jeden z młodych założył gdzieś w Polsce gniazdo i przekazał swoje geny dalej.
2014 –  samiczka 4AB – Wrotka - gniazduje  Lublinie
2015 – samczyk 3AD –  Kostek gniazduje w Konstancinie Jeziornej
2015 – samczyk 0AC – Kristo – gniazduje Inowrocławiu 
2015 – samczyk 2AD –  Piernik – gniazdował w Toruniu
2016 – samiczka 2AM – bezimienna – gniazduje w Bełchatowie
2016 – samiczka 1AM –bezimienna - gniazduje w Kruszwicy
2017 – samiczka 6AU –Zofia – gniazduje w Wołominie 
2018 – samiczka 5AZ – bezimienna – jeszcze nie znamy miejsca jej gniazdowania, ale już kilkukrotnie odwiedziła gniazdo w ORLENIE w 2019 i 2021 roku i jest spora nadzieja, że gdzieś znajdzie swoje miejsce na ziemi i dochowa się własnych młodych.
2019 – samiczka 1BM – Nela – gniazduje w Warszawie na Żeraniu
2019 – samczyk 9BK – Flisak –  gniazdował w Toruniu
2020 – samiczka 8BM – Amon – gniazduje w Łodzi 
Dochodzą do tego jeszcze wnuki, jak Torek 5CB rezydent w  Toruniu czy Szelest 2BD rezydent w Nowym Dworze Mazowieckim.
W latach 2021-2022 partnerem był już nowy samiec – Kopernik 3BS – z którym, ze względu już na swój podeszły wiek, dochowała się tylko jednego młodego. Jesienią 2022 roku zakończyła swoją  piękną historię dochowując się łącznie 40 młodych. 
ANWIL S.A. od lat wspiera projekt odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.
Czytaj więcej...

Imię dla młodej samicy sokoła wędrownego już znane

Zakończył się konkurs na imię dla młodej samicy sokoła wędrownego, która wykluła się w maju tego roku na terenie ANWILU.

Spośród blisko 300 imion zgłoszonych w I etapie konkursu, komisja konkursowa wybrała 10 najciekawszych propozycji, na które w II etapie głosowali internauci. 

Sokolica, której poczynania obserwujemy od pierwszych godzin życia za pomocą kamery online otrzymała imię Granulka.

Zwycięskie imię nadał Pan Sebastian Skowroński

Nagrodę, w postaci lornetki  Hawke Frontier ED X 10x42 ufundował ANWIL SA

Stowarzyszenie Sokół wystawi Certyfikat potwierdzający nadanie imienia.

Obrączkowanie w ANWILu 2022

Na terenie ANWILU już od 1999 r. mieści się gniazdo sokoła wędrownego i jest to jedno z najstarszych stanowisk lęgowych tego gatunku w Polsce. Przez ponad 20 lat wykluły się tu aż 44 młode osobniki, z czego jeden przyszedł na świat wiosną tego roku. Wspólnie wybierzmy dla niego imię!

Po raz pierwszy w historii ANWILU byliśmy „na żywo” - za pośrednictwem kamery - świadkami wykluwania się młodego osobnika sokoła w gnieździe na terenie zakładu produkcyjnego. Z każdym dniem pisklak jest coraz silniejszy i bardziej sprawny.

Kilka dni temu młoda sokolica została zaobrączkowana - zobaczcie fotorelację poniżej. 

Tradycją jest, że po narodzinach sokołów na terenie ANWILU, ogłaszany jest konkurs na ich imię. Aby wziąć w nim udział wystarczy wejść na stronę https://sokoly.anwil.pl/konkurs, odpowiedzieć na proste pytanie konkursowe i podać swoją propozycję imienia.

Na zwycięzcę czeka wyjątkowa nagroda - wysokiej klasy lornetka przeznaczona dla entuzjastów przyrody (Hawke Frontier ED X 10x42).

Na zgłoszenia czekamy do 17 czerwca.

Komisja konkursowa wybierze 10 najciekawszych imion, na które w drugim etapie trwającym od 21.06 do 24.06 będą mogli głosować internauci.

Czytaj więcej...