WebCam - Gniazdo Gdańsk LOTOS

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów Gdańsk LOTOS 2023

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów wyklutych w LOTOS Gdańsk w roku 2023.

Zwycięskie imiona to:

  • femaleSAUDI 8ED - jako pierwsza zgłosiła Katarzyna Gronau-Lasek (Gdańsk).
  • femaleFRAJDA 9ED - jako pierwszy zgłosił Krzysztof Kot
    Kotu
    (Piaski).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 83 osób. Poprawnie zgłoszono 71 różnych propozycji imion imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 502 ważne głosy. Szczegóły poniżej.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2021

2

Do pierwszego w tym roku spotkania pary doszło 6 lutego (wcześniej samczyk i samiczka pokazywały się osobno na wizji). Sokoły powoli coraz bardziej zacieśniały więzi, czego skutkiem było zniesienie czterech jaj, kolejno w dniach: 1, 3, 6 i 8 kwietnia. Były one wysiadywane regularnie i z pieczołowitością.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Rezydenci

Para rezydentów w latach 2013-2020
image
maleGryf

Niezaobrączkowany samiec, wieloletni rezydent, prawdopodobnie pierwszy w historii tego gniazda. Ostatni raz widziany 19 stycznia 2020 roku. 

image
femaleSkierka

Wykluła się na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2009 roku. Posiada obrączki żółtą i niebieską z kodem 4R. Ostatni raz wdziana 6 kwietnia 2020 roku. 


Nowa para rezydentów (2020+)
ster
maleSter

Wykluł się w gnieździe na kominach Szczecińskiego Wiskordu w 2016 roku. Posiada żółtą oraz niebieską obrączkę z kodem 7AN.

bursztynka
femaleBursztynka

Wykluła się w gnieździe na kominie Elektrociepłowni Dolna Odra (Nowe Czarnowo) w 2018 roku. Posiada obrączkę żółtą oraz niebieską z kodem 9BA

Czytaj więcej...

Historia gniazda na LOTOSie

2008

Informacje o pojedynczych obserwacjach sokołów wędrownych w Gdańsku pojawiały się co jakiś czas. W styczniu 2008 roku otrzymaliśmy potwierdzenie o obserwacji polującego sokoła w okolicach zakładów LOTOS. Prawdopodobnie były też widziane dwa osobniki różnej wielkości. Mogło to wskazywać na obecność pary sokołów w okolicach zakładów rafineryjnych. Te informacje były dla nas podstawą do podjęcia rozmów z Dyrekcją zakładów w sprawie założenia dla sokołów wędrownych gniazda na jednym z ich kominów. Spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem i przychylnością ze strony Dyrekcji, co poskutkowało zamontowaniem gniazda dla sokołów już z początkiem kwietnia tego roku. Koszty gniazda i jego montażu pokrył LOTOS. Od tej chwili rozpoczęło się oczekiwania na efekty. Niestety kolejne lata nie przynosiły upragnionego efektu. Z czasem spoglądanie na komin było coraz rzadsze. 

Czytaj więcej...