Pierwsze lornetki za gniazda wręczone

W roku 2014 Stowarzyszenie "Sokół" ogłosiło, że jeśli ktoś znajdzie i zgłosi nowe gniazdo sokoła wędrownego w naturalnym gnieździe na drzewie przekażemy w nagrodę lornetkę uznanej firmy Swarovski SLC 10x42. Od wielu lat prowadzimy bardzo intensywne prace nad odbudową populacji sokoła wędrownego w Polsce, szczególnie ekotypu leśnego. Dlatego każde nowe gniazdo nadrzewne jest dla nas bardzo ważne. 

Piątego maja 2016 roku w Barlinku odbyło się pierwsze wręczenie lornetek Swarovski za znalezione gniazda sokoła wędrownego na drzewie. 

Pierwsze leśne gniazdo zostało odkryte w roku 2012 w Nadleśnictwie Barlinek przez Piotra Adamioka.

Dwa kolejne gniazda znaleźliśmy w roku 2014, ptaki jednak zajęły nasze gniazda reintrodukcyjne, przez co znalazcy nie przysługiwały lornetki. Za to w roku 2015 mamy dwa kolejne gniazda nadrzewne. Jedno w Nadleśnictwie Trzebież znalezione przez Łukasza Ławickiego, zaś drugie w Nadleśnictwie Barlinek znalezione przez Marka Wrońskiego.

Za te trzy gniazda wręczyliśmy lornetki.

Kolejne gniazdo w Nadleśnictwie Żmigród zlokalizowane było również w naszym gnieździe reintrodukcyjnym.

W Nadleśnictwie Dębno również udało się zlokalizować parę sokołów, ale nie przystąpiły one w 2015 roku do lęgu. W roku 2016 ptaki siedzą już na jajkach, dlatego też w następnej turze znalazcy wręczymy lornetkę. 

Lornetki Swarowskiego oraz certyfikaty i książki "Peregrine Falcon populations" wręczyliśmy:

  1. Piotr Adamiok z Barlinka za gniazdo znalezione w nadleśnictwie Barlinek w roku 2012,
  2. Łukasz Ławicki z Gryfina za gniazdo znalezione w Nadleśnictwie Trzebież w roku 2015,
  3. Marek Wroński z Lip za gniazdo znalezione w Nadleśnictwie Barlinek w roku 2015.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele RDLP Szczecin, RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim, Urzędu Miasta Barlinek, Stacji Badawczej PZŁ W Czempiniu, Przeglądu Leśniczego i inni. Gościliśmy także Adama Mrugadiewicza, który jako ostatni w Polsce obrączkował sokoły nadrzewne w latach 60-tych, był także obecny przy obrączkowaniu pierwszych nadrzewnych sokołów wędrownych w 2012 roku w Barlinku.

Spotkanie zorganizowało Nadleśncitwo Barlinek za co składamy duże podziękowania na ręce Nadleśniczego Pana Sławomira Giberta. 

Certyfikat za znalezienie gniazda sokoła wędrownego w ekotypie leśnymCertyfikat za znalezienie gniazda sokoła wędrownego w ekotypie leśnym

Od lewej: Piotr Adamiok, Adam Mrugasiewicz, Łukasz Ławicki, Sławomir SielickiOd lewej: Piotr Adamiok, Adam Mrugasiewicz, Łukasz Ławicki, Sławomir Sielicki

Uczestnicy spotkaniaUczestnicy spotkania