Falco peregrinus - Grupa Ogólna
Polecane Grupa otwarta 3719 Użytkowników
Pokaż:Wszystko
Maxine szybująca nad swoim terytorium podczas złotej godziny. 
Ostatnia godzina przed zachodem słońca i pierwsza godzina po wschodzie słońca to pożądane chwile dla zawodowych fotografów. Ten czas jest nazywany „złotą godziną” lub „magiczną godziną”. Powstają wtedy doskonałe warunki oświetlenia, które pozwalają robić wyjątkowe ujęcia.   https://www.facebook.com/reel/3147868405343746
PKiN młody  przed gniazdem dopomina się kolacji 🙂
Chyba podobna sytuacja jak w Anwilu była w Montrealu, Mała źle się czuła i padła. Eve/samica  zabrała truchło i wyniosła. Udało im się je odnaleźć i poszło do badań laborat.  Nie dla wrażliwych   https://youtu.be/_qEP9ayBG1U?si=zml2geSsbHpJbcIP   A tu fb  https://www.facebook.com/fauconsudem/posts/pfbid02MxmgjVvV7Khj6UU7Rg6Sf7BUgXTShZfVLABmikS9fq12jNrVGuSx9WwBGPtqmELUl?rdid=BcaGYqY1WUGLjh8R
jur
jur
Drodzy FalcoFani.
Tutaj  do poczytania relacje z XV Zlotu FF. 
https://www.peregrinus.pl/pl/peregrinus-forum/8-sokoli-hyde-park/956-nasze-spotkania-wycieczki-zloty?start=1600#305009

Zachęcam również do pisania innych uczestników, którzy jeszcze tego nie uczynili, a na Zlocie byli. Chodzi mi szczególnie o tych, którzy byli pierwszy raz. Śmiało, nie krępujcie się to nic, że już wszystko zostało opisane. Piszcie co się podobało, a co nie. Dla organizatorów to cenne wskazówki, aby coś poprawić lub zmienić.
Wczoraj po południu zauważyłam brak piskląt sierpówek z skrzynce z kwiatami  Co się stało? Mogę mieć tylko przypuszczenia. Oczywiście chodziłam szukałam ich, ale one były jeszcze na etapie "leżakowania" więc same z siebie nie mogłyby wypaść. Dzień wcześniej ze dwa, trzy razy przeleciała nad naszymi, dosłownie tuż nad, pustułka. Kolejnego dnia ich już nie było. Nie wiem czy to zbieg okoliczności i czy w ogóle pustułki są w stanie upolować leżące pisklęta i to jeszcze na balkonie. W każdym razie rodzice, znając sierpówki, pewnie kolejny raz przystąpią do lęgu. Może zmienią sobie miejscówkę.
niza
No tak, macie rację, o tym nie pomyślałam, że pustułka nie dałaby rady. Obstawiam zatem krogulca bądź srokę. Krogulce to u mnie często są zimą, ale wiosną i latem przecież niewykluczone. A srok mam akurat pełno więc to jest też prawdopodobne i to bardzo.
grzegorz611
Tak jak jur napisał, też obstawiam srokę najbardziej. Sroki wiedzą nawet kiedy się młode klują i przylatują dwa lub trzy dnie po i cap młode 😡
jur
jur
Stawiam na krukowate, sroka, kawka, wrona.
oczami.ptakow
Najbardziej prawdopodobny jest krogulec.
Pokaż więcej komentarzy
Chciałam się pochwalić lęgiem sierpówek u siebie w kwiatach na balkonie 😃 Obserwacja na wyciągnięcie ręki 😄 Wysiadywanie trwało książkowo - 14 dni. Po tym czasie z dwóch jajek wykluły się dwa pisklęta. Karmienie odbywa się prosto z wola rodzica. Młode dzisiaj mają szóstą dobę życia. Miałam akurat dzisiaj lekki stresik, bo co nie popatrzyłam to pisklęta same i to tak trwało z sześć godzin. Już wykręcałam numer do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt kiedy akurat matka lub ojciec nadleciał. Uff, kamień z serca.
Gawi
niza
Gawi, całe szczęście sierpówki są mega czyste. Ani jednej kupy na balkonie.
Marlena72
Znam osobę która twierdzi że "tym nawozi" ale trzeba umieć itp. Że jest to najlepszy nawóz...Nie wnikałam, nie dopytywalam... Apetyt tego dnia straciłam.
oczami.ptakow
I tak dopóki młode są w gnieździe prawnie nic nie można z nimi zrobić.
Gawi
są pod ochroną.
niza
Z tego co wyczytałam po jakimś czasie młode karmione są już ziarnami. Opuszczają gniazdo po ok. 3 tygodniach. Po ich opuszczeniu rodzice przystępują do kolejnego lęgu 😆
niza
Maluchy są, przepraszam, że to napiszę, ale mega brzydkie 😅 Tutaj akurat zdjęcie z dzisiaj w oczekiwaniu na rodziców https://zapodaj.net/plik-3RpGziJJjS
Marlena72
Są tak brzydkie że aż piękne
niza
Samica lub samiec jeszcze na jajkach (niestety nie odróżniam i nie wiem czy w ogóle się da odróżnić) https://zapodaj.net/plik-KsyvYZUwxv
kaj
kaj
Gawrony podziwiam, obserwuję. Ostatnio na "torze" jazdy na rolkach zauważyłem dwa jastrzębie i pustułkę ! Co wyprawiają w powietrze warte jest obserwacji. W Strzelcach Opolski jest 6 PUSTUŁEK. Piękne i fantastyczne ptaszki obserwuję bo krążą nad terenem w pobliżu toru dla rolkowiczów.
niza
Gawrony są mega inteligentne. Nie raz miałam przyjemność obserwować jak z wysokich drzew zrzucają orzechy by te rozbiły się na ulicy bądź rozjechały je auta. Czytałam gdzieś kiedyś, że ich stada to jedna wielka rodzina wielkopokoleniowa i spokrewniona ze sobą. Mało tego, podobno nadają sobie imiona!  Uwielbiam je :)
elik
akcję zrzucania orzechów z wysokości na jezdnię pod koła samochodów też widziałam
Moja firma ma biuro niedaleko działek, i jesienią przeżywamy bombardowanie orzechami naszego parkingu i samochodów. Ale nie tylko gawrony, ale wrony i sroki też potrafią rzucać orzechami.
Znowu narzekam. Zapisy stanęły, Koszalin, Lublin, Toruń
O co tyle pisku? Jak co roku pod czujnym okiem ornitologa Mariusza Grzeniewskiego zaobrączkowane zostały pisklęta pustułek 🐦‍⬛ z budki lęgowej na budynku urzędu przy ul. Skalbmierskiej.
W budce poza rodzicami zamieszkuje szóstka puszystych maluchów, ale tylko piątka z nich otrzymała obrączki. Szósty pisklak był na nią za mały. Jego rozwój będzie doglądany przez ornitologa.
https://ibb.co/MP6YKJd
tekla
oraz post Beata Niedomagała Binekhttps://ibb.co/zQs0Hf4
Na Dąbrowskiej też dziś zostały przez Pana Mariusza zaobrączkowane.
Uczestniczyliśmy z moimi uczniami Liceum Ogólnokształcące nr 13. Bardzo ciekawe doświadczenie 💚🐦
https://ibb.co/zQs0Hf4
tekla
Pustułki posiadają niezwykle ostry wzrok, który pozwala im dostrzec małe gryzonie i inne małe zwierzęta z dużej odległości. Ich oczy są przystosowane do wykrywania ruchu, co jest kluczowe w polowaniu.
Widzą w podczerwieni "ciepło" gryzonia i ultrafiolecie jego "ślady biologiczne np. jak zrobi "siusiu " -fenomenalny wzrok. W odróżnieniu od  sokołów bardzo szybko biegają .
tekla
Pustułki dobrze radzą sobie w środowiskach miejskich. Często można je spotkać na wysokich budynkach, gdzie wykorzystują okoliczne tereny zielone jako źródło pożywienia.
Pustułki mają niesamowite zdolności łowieckie. Mogą zawisnąć w powietrzu dzięki szybkim ruchom skrzydeł, co pozwala im dokładnie namierzyć ofiarę na ziemi.
tekla
Po co obrączkuje się pustułki? Ptaki otrzymują dwie obrączki: obrączkę ornitologiczną i plastikową z kodem pozwalającym na odczytanie go z większej odległości. Dzięki takiej informacji będzie można poznać całe życie konkretnego ptaka.
🎂   Ważne info dla FalcoFanów wybierających się na jutrzejszy XV ZOLT FF, tj  w sobotę  08.06.2024  na godz. 11 🎂  przypominam iż doszło do zmiany miejsca zlotu. ( to przejścia z buta 3 minutki wzdłuż E.Plater )  

Miejsce Zlotu : Warszawa, róg ul. E. Plater i Świętokrzyskiej (ogródek baru Pijana Wiśnia). 
Zapraszam !!!
Więcej
Falco peregrinus - Grupa Ogólna
Ta Grupa nie ma szczególnej formy ani szczególnego charakteru. Może do niej dołączyć kto zechce.

Obowiązuje tu podstawowa zasada - szanujemy siebie nawzajem.

Wszystko co w zgodzie z Regulaminem serwsiu www.peregrinus.pl pasuje do tej Grupy.

Jeśli nie udało Ci się zbudować kręgu "znajomych" to może forma takiej otwartej Grupy jest właśnie dla Ciebie.

Zapraszamy...

Grupa otwarta

 Grupa otwarta oznacza, że wszyscy mogą zobaczyć tę Grupę i jej zawartość, a dołączyć do niej może każdy zarejestrowany Użytkownik naszego serwisu po zalogowaniu.
Dołączenie do Grupy umożliwia dodawanie wpisów w Aktywności tej grupy oraz dodawanie wpisów na Ścianie, dodawanie zdjęć i filmów (o ile opcje te są w tej grupie dostępne).

Użytkownik może oznaczyć Grupę jako  Obserwowaną - oznacza to, że wpisy i aktywności jej użytkowników będą prezentowane (dodatkowo) w menu Społeczność oraz mogą1) być pokazywane pod pozostałymi podglądami on-line.
Oznaczenie Grupy jako Obserwowanej wygasa automatycznie po upływie 12 miesięcy od chwili jej oznaczenia.


"Aktywność" - Zasady dodawania wpisów:
  • Tematyka wpisów ograniczona jest wyłącznie przez zasady opisane w Regulaminie.
  • Nie dodawaj tu wpisów prywatnych.
  • Uzupełnienia informacji we wpisie robimy poprzez dodanie komentarza pod nim lub (jeśli to jest możliwe) poprzez jego ponowną edycję.
    Staraj się nie dodawać kolejnych wpisów dotyczących tej samej kwestii. Swoje zdanie wyrażaj w komentarzu do wpisu lub poprzez odpowiedź do konkretnego komentarza.
  • Możesz ograniczyć dostęp do swoich wpisów tylko do znajomych.
  • Wpisy i komentarze z Aktywności po czasie ustalonym przez Administratora będą automatycznie usuwane.

Hashtagi

W celu łatwiejszego wyszukiwania i grupowania informacji z ulubionych lokalizacji i podglądów możesz uzupełniać swoje wpisy hashtagami.
Możesz stosować hashtagi z imionami lub numerami obrączek mieszkańców/rezydentów czy ich potomstwa np.: #wars · #sawa · #zmiennik · #0XY · etc.

Porada: Hashtagi rozpoczynamy znakiem # i muszą zakończyć się spacją : #hashtag .
Dla uproszczenia oraz zredukowania możliwości popełniania błędów, proponujemy pisać hashtagi małymi literami i bez polskich znaków.

Regulamin

Pamiętaj, że zawsze jesteś zobowiązany do zachowania zgodnego z Regulaminem.

Jeśli uznasz wpis lub komentarz innego Użytkownika za niezgodny z zasadami tej Grupy lub postanowieniami Regulaminu, możesz go zgłosić. Nie zgłaszaj wpisu lub komentarza tylko dlatego, że nie zgadzasz się z jego treścią i masz odmienne zdanie niż autor.
Wpisy i Komentarze zgłoszone przez Ciebie zostaną dodane do Twojej listy ukrytych aktywności/komentarzy.
Zgłoszenie wpisu/komentarza nie jest anonimowe.

Jeśli Twój wpis lub komentarz został oznaczony  - przyjrzyj mu się i ewentualnie zmodyfikuj lub usuń. Jeśli uważasz, że jest z nim wszystko w porządku, a zgłoszenie jest dla Ciebie krzywdzące - napisz do nas.

Wpisy niezgodne z zasadami tej Grupy lub postanowieniami Regulaminu mogą odpowiednio do ich treści zostać przesunięte do wpisów profilu ich autora lub zostać usunięte.


1)Jeśli w ustawieniach swojego profilu użytkownik w opcji "Wpisy pod podglądami WebCam" wybrał wartość "Domyślny".

Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik
Użytkownik