"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

#POMAGAM

logo
Za pośrednictwem serwisu Przelewy24 w tym roku wsparliście nas
29x
Dziś: 😊
Razem możemy więcej - liczy się każda złotówka...
 
 
 
 

donate

Nasza praca to także wydatki - przekaż darowiznę

Nasze najważniejsze projekty to reintrodukcja, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce.

Kupujemy młode sokoły, przewozimy je od hodowców do miejsca przeznaczenia, potem karmimy i pilnujemy. Przygotowujemy dla nich i bezpieczne gniazda z których mogą wylecieć. Poszukujemy nowych gniazd sokołów wędrownych w całej Polsce, obrączkujemy dzikie sokoły a niektórym zakładamy nadajniki satelitarne. Instalujemy podglądy on-line. Montujemy przy gniazdach fotopułapki.

A to nie wszystko co robimy...


 Ważna jest dla nas każda, nawet najmniejsza wpłata...

donate

Nasze sokoły medialnie 🙂

Pamiętajcie o nich rozliczając podatki i przekazujcie swój procent na sokoły KRS0000133612
https://www.wroclaw.pl/.../sokoly-wedrowne-borek-i-zdenka...

MPEC Włocławek i cztery jaja

Zasiadanie na 4 jajach łatwym zadaniem nie jest 😉
Obecni rezydenci we Włocławku to para z poprzedniego sezonu, Zazamka i Szkwał.

Pamiętaj o sokołach, Twój 1,5% wiele może 💙

ANWIL Włocławek - inkubacja rozpoczęta

Dzięki podglądowi na żywo z najnowszego podglądu, chociaż z jednego z najstarszych gniazd w Polsce wiemy, że mamy nowych rezydentów w ANWILU we Włocławku! Nową lokatorką została Wilda, która wykluła się w 2020 roku w Poznaniu. Samcem jest Kopernik, który wykuł się w pobliskim Toruniu w 2019 roku i gniazduje w ANWilu już drugi rok.

W gnieździe, które znajduje się na kominie ANWILu we Włocławku znajdują się 3 jajka. Tym samym rozpoczął się dla nich okres inkubacji, który u tych ptaków trwa zwykle 32 dni. Głównym zadaniem samicy jest wysiadywanie jaj, a po stronie partnera zadbanie o pożywienie. Młode wyklują się najprawdopodobniej w połowie kwietnia.

Do zeszłego roku rezydentką ANWILowego gniazda była 16-letnia, legendarna Iskierka. W latach 2011 – 2022 wyprowadziła 30 młodych sokołów, które osiedliły się na terenie całej Polski, np. w Lublinie, Toruniu, Wołominie, Łodzi czy Konstancinie Jeziornej. W zeszłym roku za pomocą podglądu gniazda na żywo https://peregrinus.pl/pl/wloclawek-anwil byliśmy świadkami wyklucia się ostatniego z jej piskląt.

Warto wspomnieć, że sokół wędrowny jest gatunkiem wpisanym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony, ale dzięki intensywnym pracom, systematycznie zwiększa swoją liczebność.

Pamiętaj o wsparciu nas swoim 1,5% abyśmy mogli nadal chronić sokoły.

Nasz serwis od 15. czerwca 2021 r. pracuje na nowym serwerze.

Migracja została przeprowadzona pomiędzy 11 - 15 czerwca br. Jej celem była przede wszystkim poprawa wydajności transferu pomiędzy użytkownikami a serwerem strony.

Jeśli masz problem z otwarciem strony na innych urządzeniach to: spróbuj usunąć ciasteczka, wyczyścić historię przeglądania, wyczyścić pamięć podręczną używanej przez Ciebie przeglądarki.

eu

Autopromocja

Nagroda EkoMistrzowie
dolnośląskiej ekologii 1993 - 2018 r.
dla
Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu

Finansują nas

Wspierają nas

Współpracujemy