Podsumowanie roku 2020

FF Diana

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znajdowało się ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem się jego populacji. To tu w 1965 roku zaobrączkowano ostatnie młode sokoły w Polsce.

Rezydenci
image
maleSamiec Borek

Obrączka lewa niebieska 1AX, prawa zielona, wykluł się w 2017 roku w Dolinie Baryczy.

image
femaleSamiczka Zdenka

Obrączka obserwacyjna żółta MC, wykluła się w 2018 roku w Czechach, jej rodzime gniazdo znajduje się w Beskidach w odległości 240 km od Doliny Baryczy.

Borek jest idealnym przykładem na to, że program przywracania leśnego ekotypu sokoła wędrownego w Polskich lasach przynosi pożądany efekt. Wychowany w lesie, założył swoje gniazdo również w lesie. Swój rewir w Dolinie Baryczy posiadał już w 2019 roku, wtedy też los połączył go ze Zdenką, para wówczas nie przystąpiła do lęgu, lecz razem dokarmiała młode sokoły wypuszczone na pobliskiej platformie reintrodukcyjnej.

W 2020 roku Borek i Zdenka zadebiutowali w roli rodziców. Dla pary zainstalowane zostało nowe gniazdo. Od samego początku gniazdo odwiedzane było przez różnych gości: sikorki, dzięcioły, sójki, puszczyka, sowę uszatkę. W gnieździe para po raz pierwszy pojawiła się 02.01.2020 roku.

Można powiedzieć, że cały lęg odbył się wzorcowo/sielankowo, w gnieździe nie zaobserwowano żadnych negatywnych incydentów. Zdenka okazała się cierpliwą i troskliwą mamą, a Borek oddanym i opiekuńczym tatą. Para odbyła swój pierwszy lęg, od samego początku spotykali się w gnieździe, było dołkowanie, samiec dostarczał prezenty, zalężenia odbywały się poza gniazdem (18.02, 19.02, 04.03 - daty odnotowane na forum). Pierwsze jajko Zdenka zniosła 16 marca, drugie nad ranem 18 marca, trzecie po kolejnych 61 godzinach, a ostatnie 57 godzin po zniesieniu trzeciego jajka. Podczas klucia ponownie pojawiła się sowa uszatka, na szczęście jej wieczorne zaczepki skończyły się tylko na niepokoju Zdenki.

Młode po wykluciu z każdym dniem wykazywały coraz większą aktywność. Karmione były przez obojga rodziców, w menu często były gołębie, grubodzioby, szpaki, a nawet nietoperze. Obrączkowanie młodych odbyło się 15 maja - 3 samiczki i 1 samczyk. W wyniku przeprowadzonego konkursu sokoły otrzymały imiona: Figa, Furia, Benio, Bora. Wraz z upływem czasu młode przybierały na wadze, czyściły pióra, ćwiczyły skrzydła i przemieszczały się w obrębie gniazda. Pierwsze młode opuściło gniazdo 3 czerwca, następnego dnia kolejna dwójka. Dopiero 9 czerwca gniazdo opuściło ostatnie młode - Bora.

27.05.2020 roku w pobliżu gniazda przeprowadzona została akcja wsiedlania młodych sokołów do woliery reintrodukcyjnej.

Po wylocie młode często powracały do gniazda, obecnie pojawiają się również w pobliskiej wolierze reintrodukcyjnej, młode z woliery również często pokazywały się w gnieździe z kamerami. Ostatni raz młode obserwowaliśmy jeszcze w październiku, była to samiczka Furia.

Informacja o obrączkowaniu w TV link https://teleexpress.tvp.pl/48090561/zaobraczkowano-sokoly

Materiały informacyjne - opis zdarzeń oraz zdjęcia pochodzą z obserwacji FF zamieszczonych na forum Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ".

Opracowanie FF Diana