WebCam - Gniazdo Skawina CEZ

Podsumowanie roku 2020

Rezydenci
image
maleWisus

Samiec nie posiadał obrączek, rezydował do 2 czerwca. 

image
femaleFruzia

Samica nie posiadała obrączek, rezydowała do 2 czerwca.

image
maleNornik

Samiec rezydujący od 2 czerwca, również bez obrączek jak jego poprzednik. 

image
femaleZwinka

Samica rezydująca tu od 2 czerwca, również bez obrączek jak jej poprzedniczka. 

Czytaj więcej...

CEZ Skawina - wprowadzenie

W dniu 16 października 2019 r. zostało zamontowane gniazdo dla sokołów wędrownych na kominie  CEZ Skawina S.A. wraz z monitoringiem.  Co prawda  w tej lokalizacji sokoły jeszcze nie były stwierdzone, ale w okolicach Krakowa i Skawiny na pewno przebywają. Stwarzając warunki dogodne do ich gniazdowania możemy mieć nadzieję, ze niedługo się pojawią. Zanim pojawi się tu docelowy lokator, zapewne skorzystają z niego pustułki. Przedsięwzięcie to było wynikiem współpracy wielu instytucji. Gniazdo powstało z inicjatywy Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, zlokalizowane na kominie CEZ Skawina S.A. pod merytorycznym i praktycznym nadzorem naszego Stowarzyszenia.

Finansowanie przedsięwzięcia również było rozproszone. Projekt i gniazdo sfinsowane zostało przez nasze Stowarzyszenie ze środków unijnych realizowanych za pośrednictwem Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, montaż gniazda na wysokości sfinansował CEZ Skawina S.A., sprzęt do monitoringu sfinansował TADMAR a transmisję CEZ Skawina S.A.
Podziękowania również dla Firmy EMKA z Krakowa za prace wysokościowe i Daniela Alexa za przygotowanie i konfigurację sprzętu do podglądu.
Oby więcej w przyszłości takich wielostronnych realizacji.

Z transmisją ruszyliśmy 26 października 2019 r.