Podsumowanie roku 2020

Terka

Stanowisko lęgowe sokoła wędrownego w Nadleśnictwie Trzebież zostało znalezione w roku 2015.

W roku 2015 w gnieździe wykluły się dwa młode. W roku 2016 już w odnowionym gnieździe ptaki dochowały się trzech młodych. Wiosną 2017 roku zainstalowano przy gnieździe kamerę do transmisji, ale sokoły wyprowadziły lęg w innym miejscu. W roku 2018 przed kamerą wykluły się trzy młode. W roku 2019 wyfrunęły z gniazda cztery młode. 

Rezydenci
Generic placeholder image
maleSamiec Forest

Obrączka lewa niebieska 7X, prawa żółta, urodzony w 2013 roku na kominie elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.

image
femaleSamica Gaja

Obrączka lewa zielona, prawa czarna 9BO, urodzona w 2011 roku i wsiedlona w lesie (ma niemieckie pochodzenie).

Para ta przystąpiła do lęgu w marcu i Gaja zniosła 4 jajka. Pierwsze jajko udokumentowane - 16 marca. Kolejne zniesienia nie zostały udokumentowane. Z powodu dość głębokiego dołka w gnieździe, nie zobaczyliśmy od razu wszystkich czterech jajek. Pozostało to tajemnicą, aż do 31 marca.

Trzydziestego marca nastąpił nagły (jednodniowy) powrót zimy i Gaja inkubowała jajka w zaśnieżonym gnieździe.

Klucie, jak się spodziewaliśmy nastąpiło w kwietniu. Pierwsze pisklę wykluło się 23 kwietnia. Zaczęła się intensywna opieka nad czworgiem piskląt. Forest dostarczał pokarm, a Gaja karmiła i ogrzewała maluchy.

Daty kluć:
  1. 23.04.2020
  2. 24.04.2020
  3. 24.04.2020
  4. 25.04.2020
Ataki puszczyka

Pisklęta rosły. W nocy 27 kwietnia przy gnieździe pokazał się puszczyk. Nic się wtedy nie stało, Gaja przyjęła pozycję obronną i nie wychodziła z gniazda. Puszczyk sobie poleciał. 6 maja w nocy puszczyk atakował kilka razy gniazdo i stało się to, czego nikt się nie spodziewał. Dwa pisklęta zniknęły. Zaskoczona Gaja wyszła z gniazda, aby odgonić intruza, wtedy puszczyk błyskawicznie chwycił pisklę, a po kilku godzinach w podobnej sytuacji zniknęło drugie. Dwa pozostałe pisklęta zostały zaobrączkowane dnia 12 maja, samiec i samica, które w  konkursie zostały nazwane Pinio i Borówka. 14 maja puszczyk ponownie atakował, ale Gaja obroniła młode.

Wyloty młodych odbyły się w pierwszych dniach czerwca. 5 czerwca gniazdo odwiedziła samica z niemieckimi obrączkami (MP). 25 czerwca przy gnieździe widzieliśmy kobuza. Młode już nie wracały do gniazda.

10 września gniazdo zaczęła odwiedzać nowa samica z niemieckimi obrączkami.(X/XF). Samica X/XF, została zaobrączkowana 11 maja 2019 roku na drzewie, w pobliżu Dessau w Saksonii w Niemczech. Około 250 km od Trzebieży. Gaja odwiedzała gniazdo 7 października, ale już tego samego dnia ponownie w gnieździe była samica X/XF. Ostatni raz widzieliśmy Gaję 13 października, razem z Forestem. Później przylatywała tylko samica X/XF przynosząc łup do gniazda.

Film