WebCam - Gniazdo Lublin PGE

Wyniki konkursu na imiona młodych sokołów - PGE EC Lublin 2021

alt

Zakończył się konkurs na imiona młodych sokołów z PGE EC Lublin z lęgu w sezonie 2021.

Zwycięskie imiona to:

  • femaleSZPONKA 1 CP - jako pierwsza zgłosiła Sylwia Tomasik (Lublin).
  • maleCZART 2 CP - jako pierwsza zgłosiła Bożena Smoleń-Wryngow (Świdnik).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 173 osób. Poprawnie zgłoszono 132 różne propozycje imion męskich oraz 123 różne propozycje imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 1154 ważne głosy.
Szczegóły poniżej.

Zwycięzców Konkursu powiadomimy pocztą elektroniczną.
Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Historia lubelskich sokołów na Wrotkowie sięga 2015 roku, kiedy to na kominie PGE EC Lublin jeden z pracowników zauważył ptaka. Po szybkich konsultacjach z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym już 1 marca 2016 r. na kominie zostało zamontowane gniazdo dla sokołów. Po tym fakcie samica zniknęła na 3 miesiące. Pojawiła się ponownie w czerwcu tego roku. Samca zaobserwowano rok później w czerwcu 2017 roku. Pierwszy lęg tej pary odbył się w 2018 r., gdzie samica złożyła 6 jaj (co jest ewenementem na skalę światową), jedno jajko okazało się niezalężone. W 2019 r. samica złożyła 5 jaj, tym razem wykluły się wszystkie pisklaki. Niestety w wyniku otrucia 2 młode padły, a jeden samiec przebywa w warszawskim azylu, wskutek obrażeń jakich doznał podczas zderzenia z budynkiem na jednej z lubelskich ulic.  

Czytaj więcej...

PGE EC Lublin - wprowadzenie

W październiku 2015 roku, zauważono sokoła wędrownego na kominie PGE EC Lublin, w dzielnicy Wrotków. Ptaka dojrzał Krzysztof Kielczyński - pracownik EC. Po szybkich konsultacjach z miejscowym ornitologiem z LTO - Gerardem Potakiewiczem - i za jego namową, już 1 marca 2016 roku, zostało zamontowane na kominie gniazdo dla sokołów. Po tym fakcie samica zniknęła na trzy miesiące. Pojawiła się ponownie 3 czerwca tego roku. Samca zaobserwowano po raz pierwszy ponad rok później, dokładnie 18 czerwca roku 2017.

Na lęg musieliśmy poczekać do roku 2018. W tedy podczas kontroli gniazda okazało się, że w środku jest pięć młodych sokołów i szóste jajko, które było jednak niezalężone. Pięcioraczki zdarzają się u sokołów bardzo rzadko. W Polsce był to drugi taki przypadek. Natomiast sześć jaj było już ewenementem na skalę światową. Po tak udanym sezonie rozpoczęte zostały rozmowy na temat montażu kamer w gnieździe, które zakończyły się pełnym sukcesem. System kamer został zamontowany w gnieździe 8 lutego 2019 r. Musieliśmy jednak poczekać na położenie światłowodu, by podłączyć kamery do Internetu. Ostatecznie podgląd został uruchomiony 12 kwietnia 2019 r.

Samica 4 AB pochodzi z Włocławka z 2014 roku.

Samiec 8 A pochodzi z Płocka z 2013 roku. Pracownicy ORLENu nadali mu imię Łupek.

Montaż gniazda oraz system podglądu został sfinansowany przez PGE EC Lublin przy wsparciu organizacyjnym Stowarzyszenia "SOKÓŁ",  a zdjęcia na nagłówek strony z podglądem z Lublina użyczył Witold Gnieciak.

Czytaj więcej...