Podsumowanie roku 2020

Poodka i Kos
Rezydenci
Generic placeholder image
male Piernik

Wykluł się w 2015 roku na kominach włocławskiego Anwilu i niedługo po wylocie z gniazda zadomowił się w Toruniu. Posiada żółtą i niebieską obrączkę z kodem 2AD. Ostatni raz widziany 1 sierpnia 2020r.

katarzynka
femaleKatarzynka

Nie posiada obrączek. W Toruniu pojawiła się w 2014 roku, jeszcze w młodocianym upierzeniu. 

Od 2015 r. Katarzynka i Piernik stanowili parę rezydentów na terenie PGE Toruń. Do pierwszego lęgu pary doszło w 2017 r. – 2 pisklęta, niezaobrączkowane. W 2018 r. para wychowała ponownie 2 pisklęta, niezaobrączkowane. W 2019 r. para wychowała 4 pisklęta: jednego samca – Kopernik 3BS i trzy samice: Torunka 4BS, Luna 5BS, Astra 6BS.

Sezon lęgowy 2020 rozpoczął się 1 stycznia wizytą Katarzynki przy budce. Piernik kazał na siebie czekać do 6 stycznia, kiedy to odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie pary przed kamerami. Od tej pory para pokazywała się na wizji regularnie.

 • 6 lutego odbyło się sprzątanie budki. Następnego dnia para zaakceptowała porządek w budce, najpierw na osobności, potem podczas wspólnego spotkania.
 • 11/12 lutego Katarzynka odbyła swój pierwszy nocleg w budce.
 • 1 marca Piernik po raz pierwszy dostarczył Katarzynce łup do budki.
 • 5 marca odbyło się pierwsze udokumentowane zalężanie na poręczy galerii znajdującej się pod budką. Kolejne udokumentowane zalężania odbyły się 9 i 10 marca.
 • 14 marca Katarzynka zniosła pierwsze jajo. Następnego dnia Piernik jajo zaakceptował. Kolejne zalężanie odbyło się 16 marca, tuż przed złożeniem drugiego jaja. Dwa dni później (18 marca) Katarzynka zniosła trzecie jajo.
 • 20 marca w okolicy budki pojawił się intruz- młody sokół z niebieską obrączką (obrączki nie udało się odczytać).
 • 21 marca Katarzynka zniosła czwarte jajo.

Rozpoczęła się inkubacja. Piernik dostarczał łupy i ogrzewał jaja, podczas gdy Katarzynka się posilała. Każde z pary na zmianę dzielnie wysiadywało jaja bez komplikacji. W międzyczasie można było zaobserwować pogarszający się stan piór Piernika. Klucie rozpoczęło się 21 kwietnia, w sumie wykluła się czwórka piskląt. 

Piernik i Katarzynka zapewnili czterem pisklętom wzorową opiekę. 14 maja spokój w budce zburzył wiatr, który otworzył boczne drzwiczki budki. Przez kilka godzin pisklęta siedziały wciśnięte w przeciwległy kąt budki, a Katarzynka nabierała odwagi by wejść do środka i nakarmić młode. Niesforne drzwiczki zostały zamknięte przez wiatr 17 maja, ale do tego czasu wszyscy już przywykli do dodatkowej wentylacji. 18 maja odbyło się obrączkowanie młodych sokołów. Zaobrączkowano jedną samicę 3CB Kometę oraz trzech samców: 1CB Mikołaj, 2CB Gotyk, 4CB Błysk (młode sokoły imiona otrzymały w konkursie).

Filmik z obrączkowania piskląt użytkowniczki Terki:

Z dnia na dzień młode sokoły przybierały na wadze i rosły w siłę. Samodzielnie skubały przyniesione przez rodziców łupy, wychodziły na podest, ćwiczyły niemalże w pełni upierzone skrzydła.

 • 28 maja młody samiec 2CB Gotyk podczas ćwiczeń skrzydeł, wskutek porywu wiatru, spadł z poręczy podestu przy budce. Następnego dnia w taki sam sposób z poręczy podestu spadł młody samiec 1CB Mikołaj. Na obserwacje pod komin ruszyli miejscowi FF i zlokalizowali dwóch lotników na galeriach komina.
 • 30 maja z poręczy podestu spadł też młody samiec 4CB Błysk. W budce pozostała młoda samica 3CB Kometa.
 • 1 czerwca do budki powrócił 4CB Błysk i 2CB Gotyk. 
 • 2 czerwca samica 3CB Kometa zdecydowała się na pierwszy samodzielny wylot z budki. Ten dzień nie był szczęśliwy dla samca 1CB Mikołaja, ponieważ został on znaleziony na terenie PGE z kontuzją skrzydła i przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Kowalu (gdzie jest do dziś).
 • Trzy młode sokoły z powodzeniem powracały do budki i ją opuszczały. Pobierały nauki i szkoliły umiejętności pod bacznym nadzorem dorosłych. Młode po raz ostatni na wizji pokazały się: 31 lipca – 3CB Kometa, 11 sierpnia 4CB Błysk, 17 sierpnia 2CB Gotyk.
 • Wraz z odlotem młodych z wizji zniknął również Piernik. Ostatni raz widziany był 1 sierpnia. Od tej pory Piernik więcej się nie pokazał. Być może jego zniknięcie związane było z pogarszającym się stanem upierzenia, a co za tym idzie zdrowia lub z pojawieniem się nowego samca.

21 sierpnia na wizji w towarzystwie Katarzynki pojawił się nowy samiec 9BK, wykluty w 2019 we Włocławku (Anwil). Katarzynka zaakceptowała samca. Para pokazywała się razem i osobno niemalże codziennie przy budce. Ich spokój 20 października naruszył samiec z niebieską obrączką (obrączek nie odczytano), który jeszcze kilka dni pozostawał w okolicy budki. Katarzynka i samiec 9BK odzyskali spokój i do chwili obecnej podtrzymują swoją relację.

Samiec 9BK