WebCam - Gniazdo Warszawa Siekierki PGNiG TERMIKA

Wyniki konkursu na imię dla samca sokoła - PGNiG TERMIKA Warszawa Siekierki 2022

1

alt

Zakończył się konkurs na imię dla dorosłego samca sokoła wędrownego z PGNiG TERMIKA Warszawa Siekierki w roku 2022.

Zwycięskie imię to:

  • maleSKIEREK (7 A) - jako pierwsza zgłosiła je Ewelina Szember (Lublin).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje od 55 osób. Poprawnie zgłoszono 39 różnych imion męskich a na najciekawsze z nich oddano 449 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Warszawa Siekierki - wprowadzenie

Sokoły na komina EC Siekierki w Warszawie były obserwowane od wielu lat. Dopiero jednak w roku 2020 pojawiła się możliwość zainstalowania dla nich gniazda. Niestety sytuacja pandemiczna uniemożliwiła realizację zadania. Dopiero wiosną 2021 udało się zainstalować tymczasowe gniazdo na jednym z kominów.  Jego lokalizacja znacząco jednak utrudniała obserwację ptaków.  Dlatego grupa FalcoFanów zdecydowała się na zainstalowanie przy gnieździe podglądu technicznego. Dzięki temu udało się zidentyfikować parę. Samiec - numer obrączki obserwacyjnej 7 A - wykluł się w 2012 roku w Płocku. Samica - obrączka obserwacyjna 6 BS - wykluła się w 2019 roku w Toruniu, gdzie otrzymała imię Astra. 

Ptaki w sezonie 2021 złożyły trzy jaja. Okazało się jednak, że po opuszczaniu przez samicę gniazda, samiec nie interesował się wogóle jajami, co ostatecznie doprowadziło do wychłodzenia jaj i lęg się nie udał. 

W listopadzie 2021 zostało zainstalowane nowe - docelowe gniazdo dla sokołów wraz z kamerami do podglądu on-line.

Rozpoczęcie transmisji planowane jest na grudzień 2021 r. Jest to już trzecie gniazdo sokołów zlokalizownae na kominach PGNiG Termika w Warszawie, obok EC Żerań i EC Kawęczyn, gdzie również działają podglądy.

Montaż gniazda i podglądu zostało sfinansowane przez PGNiG TERMIKA.